« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038255
OBILJEŽILI SMO SVJETSKI DAN ZDRAVLJA – 7. TRAVNJA
Autor: Snježana Mihočka, 5. 4. 2023.

Na inicijativu Vijeća učenika u našoj školi obilježen je Svjetski dan zdravlja različitim aktivnostima i vježbanjem. Svjetska zdravstvena organizacija od sredine proškog stoljeća obilježava Svjetski dan zdravlja kao dan podizanja svijesti o određenoj zdravstvenoj temi. Tijekom zadnjih desetljeća pažnja je usmjerena na zdravstvene probleme kao što su mentalno zdravlje, dječje zdravlje i klimatske promjene.

Integrirani dan – Dan zdravlja  u 4.a

Na satu TZK – a vježbali su i usavršavali različite motoričke vještine (vođenje lopte, vršno odbijanje lopte, stoj na lopaticama, vagu zanoženjem) te se natjecali u štafetnim igrama. Učenici su zaključili da im je tjelesna aktivnost važna i da ih uvijek razveseli.

Sat prirode i društva posvetili smo oralnoj higijeni i s gostom, dr. dentalne medicine Davidom Bijelićem podsjetili se i naučili o pravilnoj brizi za zube i  usnu šupljinu, kako prevenirati karijes, što je pravilna i zdrava prehrana te zašto izbjegavati industrijski prerađenu hranu i slatka pića.

Na satu hrvatskog jezika čitali smo i glumili u igrokazu Vitamini i minerali. Učenici su sami pisali pjesmice (činkvine) o zdravlju.

Sat razrednika bio je posebno zanimljiv jer smo bili u školskoj blagovaoni i radili voćnu salatu od voća koje su učenici sa sobom donijeli. Ponovili smo koje vitamine  i minerale nalazimo u bananama, jabukama, kiviju, jagodama, ananasu i narančama. Na kraju su u slalst pojeli dnevnu dozu vitamina i minerala.

Radni dan je prošao brzo, zanimljivo i korisno.  Što više govorimo, ponavljamo i sudjelujemo u različitim aktivnostima to će one brže prijeći u naše zdrave navike.

Maja Sinjeri, učiteljica

Dan zdravlja u 7.a i izrada postera u digitalnim alatima

Povodom Svjetskog dana zdravlja koji se obilježava 7. travnja svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije, učenici 7.a razreda sa svojom razrednicom, Ana-Marijom Gončar, su izradili različite postere s temom; zdravlje. Izradili su postere o vitaminima, općenito o zdravlju, o bolestima i kako ih izbjegavati te o kretanju i kako ono utječe na zdravlje.

Svaki je učenik samostalno izradio poster u digitalnim alatima (Canva, WordArt) na odabranu temu. Postere možete pronaći u fotogaleriji. Kao poticaj učenicima je poslužila kratka prezentacija o zdravlju koju je održala pedagoginja Jasna Relja. U izrađivanju postera učenicima je poslužilo i znanje stečeno tijekom nastave sata razrednika o biozaštiti i biosigurnosti. Tijekom izrađivanja postera učenici su naučili o pravilnoj prehrani te važnosti očuvanja vlastitog i tuđeg zdravlja, vođeni latinskom izrekom “U zdravom tijelo, zdrav duh!”. “Svjetska zdravstvena organizacija od 1950. godine obilježava Svjetski dan zdravlja kao dan podizanja svijesti o određenoj zdravstvenoj temi koja je u tom trenutku obilježena kao prioritetna i zahtijeva pojačane napore. Tijekom posljednjih 50 godina pažnja je usmjerena na važne zdravstvene probleme kao što su mentalno zdravlje, majčinstvo,  briga o djeci i klimatske promjene, a obilježavanje ovog dana uključuje različite aktivnosti kojima se usmjerava pažnja na najvažnije aspekte zdravlja na globalnoj razini.” istaknula je razrednica Ana-Marija Gončar.

Lorena Đurkan i Marija Petrović

Širom svijeta uz Svjetski dan zdravlja, ove se godine  proslavlja i 75. godišnjica djelovanja Svjetske zdravstvene organizacije, osnovane 1948. godine s ciljem promicanja zdravlja širom svijeta. Ovogodišnji je slogan Svjetskog dana zdravlja „Zdravlje za sve“. U uvjetima užurbanog života briga o zdravoj prehrani i zdravim životnim navikama presudna je za zdravlje naše djece. Stoga u petak, 7. travnja iskoristimo za šetnju, fizičke aktivnosti, vježbanje i sport!

Pedagoginja

Priloženi dokumenti: