« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032446
Čajanka s tetom Julijom

Tko je teta Julia?

Riječ je o Juliji Donaldson, popularnoj britanskoj spisateljici koja je poznata po svojim duhovitim i zabavnim pričama i likovima poput Grubzona, Supergliste, Prutimira i ostalih. Kroz ovaj projekt želi se učenike inspirirati djelima Julije Donaldson i pobuditi ljubav za čitanjem znanjem i stvaranjem.

Današnje digitalne generacije učenike sve manje čitaju stoga se slikovnicama Julije Donaldson i raznim aktivnostima nakon čitanja žele stvoriti navike čitanja i ljubav prema pisanoj riječi.

Julijine slikovnice čitat će se uz čaj i kekse. Učenici će upoznati neka od najpoznatijih djela omiljene dječje spisateljice Julije Donaldson. Na taj će način steći interes za čitanje i razviti pozitivan odnos prema čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena. Učenici će usvojiti nove riječi te tako bogatiti rječnik kako na materinjem tako i na stranom jeziku. Njene priče potiču učenike na odvažnost, hrabrost i razvoj pozitivne slike o sebi (samopoštovanje). Nakon čitanja učenici će se kreativno izraziti u likovnom i dramskom području na poticaj iz knjige.

Čajanka s tetom Julijom - Princeza i čarobnjak
Autor: Snježana Mihočka, 5. 2. 2024.

Čajanku s tetom Julijom ovog smo mjeseca obilježili čitanjem bajke Princeza i čarobnjak.

U susret veljači, veselom mjesecu maskenbala, otputovali smo i mi u čarobno mjesto puno vilinske prašine s princezom Elizom i zlim čarobnjakom u glavnim ulogama.

Ovo je priča o princezi Elizi koja je slavila svoj sedmi rođendan. Na proslavi se pojavio nepozvani zli čarobnjak. Ljut što ga Eliza nije pozvala, pretvara sve njene uzvanike u kamen, a princezu odvodi u mračni dvorac. Bila je zatočena punih tjedan dana. Svakog joj je dana čarobnjak nudio priliku za bijeg, no bijeg je svaki puta bio neuspješan. Princeza Eliza morala je čarobnjaku odrađivati svakakve kućanske poslove, od pranja suđa, šivanja čarapa, čišćenja kupaonice do čišćenja čađavog dimnjaka. Posljednjeg dana zatočeništva, princeza je uspjela nadmudriti zlog čarobnjaka i pobjeći. Čarobnjaka je obuzeo bijes pa je bacio svoju knjigu u vodu. „Sve su čarobnjakove čarolije iščeznule!“ Elizini uzvanici vratili su se u život i zabrinuto tražili slavljenicu. Princeza je iskoristila priliku te se iz bijele stranice knjige pretvorila u ribicu kako bi plivala jezerom, u žuto pile kako bi trčala poljem kukuruza, pa u zelenog skakavca, narančastu liju, ljubičastog leptira, crnu macu i na kraju ponovno u bijelu golubicu. Konačno je stigla na svoju zabavu gdje su ju svi veselo dočekali i nastavili s proslavom.

Učenici su kao i uvijek iznijeli svoje dojmove nakon pročitane bajke. Naravno, učenicima se svidjela jer su se događale razne čarolije. Zajedno smo smjestili vrijeme i mjesto radnje, prisjetili se u što se sve Eliza pretvorila i što je sve bila primorana raditi. Uspješno smo prebrojali dane Elizinog zatočeništva i koje su sve boje prožimale djelom. Na samom kraju, učenici su smišljali svoje čarolije kako bi oni pokušali pobjeći zlom čarobnjaku. Bilo je raznih ideja, od stvaranja nesretnih čarolija do dupliciranja.

Do sljedeće čajanke i čitanja!

Učiteljica u produženom boravku Ines Jocić Baruškin