« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032529
Čajanka s tetom Julijom

Tko je teta Julia?

Riječ je o Juliji Donaldson, popularnoj britanskoj spisateljici koja je poznata po svojim duhovitim i zabavnim pričama i likovima poput Grubzona, Supergliste, Prutimira i ostalih. Kroz ovaj projekt želi se učenike inspirirati djelima Julije Donaldson i pobuditi ljubav za čitanjem znanjem i stvaranjem.

Današnje digitalne generacije učenike sve manje čitaju stoga se slikovnicama Julije Donaldson i raznim aktivnostima nakon čitanja žele stvoriti navike čitanja i ljubav prema pisanoj riječi.

Julijine slikovnice čitat će se uz čaj i kekse. Učenici će upoznati neka od najpoznatijih djela omiljene dječje spisateljice Julije Donaldson. Na taj će način steći interes za čitanje i razviti pozitivan odnos prema čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena. Učenici će usvojiti nove riječi te tako bogatiti rječnik kako na materinjem tako i na stranom jeziku. Njene priče potiču učenike na odvažnost, hrabrost i razvoj pozitivne slike o sebi (samopoštovanje). Nakon čitanja učenici će se kreativno izraziti u likovnom i dramskom području na poticaj iz knjige.

ČAJANKA S TETOM JULIOM: PRUTIMIR
Autor: Snježana Mihočka, 21. 12. 2023.

Naša posljednja čajanka prije odlaska na zimske praznike bila je rezervirana za još jedno zanimljivo i duhovito djelo, a to je Prutimir.

Prutimir živi u stablu, stablu obitelji svoje. Tu još je gospođa Prutić, i djece njihovo troje.

Glavni junak ove priče vrlo je neobičan lik, gospodin Prutimir Prutić. Njegova avantura počinje kada tijekom svog ranojutarnjeg treninga postaje igračka razigranog psa. Kasnije je djeci poslužio za igru 'plovi prutić preko mosta', a labudima kao grančica za njihovo gnijezdo. Dospjevši rijekom na široko more, jedan ga je tata iskoristio kao jarbol za zastavu na pješčanoj kuli. Svima je objašnjavao da nije običan prut, niti grančica, mač za borbu, kuka za torbu, olovka, luk za strijelu, palica za bejzbol, bumerang, a niti ruka snjegovića, već PRUTIMIR te da se želi vratiti svojoj obitelji. Kada ga je u zimi tijekom sna dijete uzelo kao drvo za ogrjev, činilo se da mu je došao kraj. No, za vrijeme njegova spavanja u kaminu, probudila ga je buka iz dimnjaka. Pomogao je Zapelinku Djeda Mrazu koji ga je odlučio povesti sa sobom. Prutimir mu je cijelu noć pomagao raznositi igračke do usnule djece. Djedove saonice naposljetku su stigle i do dimnjaka stabla Prutimirove obitelji. Unatoč svim tatinim nevoljama i zabrinutosti gospođe i njihove dječice, obitelj Prutić ipak je doživjela čaroban Božić u ljubavi i zajedništvu.

Nakon zajedničkog čitanja priče i promatranja ilustracija slikovnice, razgovarali smo o pročitanome i o navedenom iznosili vlastite dojmove. Također, razgovarali smo o stvarnim i nestvarnim likovima koji se pojavljuju u priči, redoslijedu događaja i pouci priče. Naime, autorica Donaldson njome nas poučava da nas život u svakom trenutku može iznenaditi te da sve životne teškoće možemo prebroditi ako smo u tome ustrajni i ako dovoljno vjerujemo u sebe.

Na radnom listiću učenici su rješavali osmosmjerku tražeći u njoj ispisane pojmove iz priče, a rješavajući labirint pomogli su Prutimiru pronaći put do njegove obitelji. Priču smo povezali i s usvojenim nastavnim sadržajem zbrajanja i oduzimanja brojeva do 5 pišući i računajući jednakosti pomoću ilustracija iz slikovnice. Učenici su crtali što je sve Prutimir postao, a  potom imali zadatak osmisliti i nacrtati za što bi sve mogli iskoristiti svoju školsku pernicu.

Za kraj su učenici bojali i izrezivali dijelove Prutimira pa ih i sastavljali i lijepili.

Tijekom svih aktivnosti uživali smo u slatkom čaju i čokoladnim napolitankama. Nakon ove dirljive božićne priče o obitelji s velikim nestrpljenjem iščekujemo sljedeće uzbudljive, zabavne i poučne stihove drage nam autorice Donaldson.

učiteljica u produženom boravku Petra Huđ