« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032579
Čajanka s tetom Julijom

Tko je teta Julia?

Riječ je o Juliji Donaldson, popularnoj britanskoj spisateljici koja je poznata po svojim duhovitim i zabavnim pričama i likovima poput Grubzona, Supergliste, Prutimira i ostalih. Kroz ovaj projekt želi se učenike inspirirati djelima Julije Donaldson i pobuditi ljubav za čitanjem znanjem i stvaranjem.

Današnje digitalne generacije učenike sve manje čitaju stoga se slikovnicama Julije Donaldson i raznim aktivnostima nakon čitanja žele stvoriti navike čitanja i ljubav prema pisanoj riječi.

Julijine slikovnice čitat će se uz čaj i kekse. Učenici će upoznati neka od najpoznatijih djela omiljene dječje spisateljice Julije Donaldson. Na taj će način steći interes za čitanje i razviti pozitivan odnos prema čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena. Učenici će usvojiti nove riječi te tako bogatiti rječnik kako na materinjem tako i na stranom jeziku. Njene priče potiču učenike na odvažnost, hrabrost i razvoj pozitivne slike o sebi (samopoštovanje). Nakon čitanja učenici će se kreativno izraziti u likovnom i dramskom području na poticaj iz knjige.

Čajanka s tetom Julijom - Što je bubamara čula za Božić?
Autor: Snježana Mihočka, 19. 12. 2023.

Učenici drugih razreda u produženom boravku u petak 15. prosinca sudjelovali su u čajanci s tetom Julijom. Božić nam je sve bliže stoga je ova čajanka bila blagdanske tematike. Čitali smo priču o dobro nam poznatoj bubamari koja je ponovo svojom lukavošću nadmudrila opake pljačkaše. Što je bubamara čula za Božić?  priča je koja govori o maloj bubamari koja odlazi na dalek put u posjet prijatelju pauku.

Pauk dom dijeli s mnogim stanarima: s mišićem, hrčkom, kanarincem, papagajem, sijamskom mačkom i dogom. Sve životinje vesele se Božiću i uživaju u toplini doma i ljubavi koju im pružaju najmlađi članovi obitelji.

Bubamara, sitna i nečujna uživa u gostima kod prijatelja pauka. No, tu bezbrižnost prekida dvojac svima dobro znan. Bubamara je vidjela crni kombi, ljestve i vreću poznatih lopova – Kršnog Kreše i Šašavog Saše. Čula je pljačkaše kako planiraju svoju božićnu krađu – ukrasti djeci čarape pune darova, slatkiša i igračaka. Dobila je briljantnu ideju kako da ih spriječi. U tome su joj pomogli životinjski prijatelji. Hrčak je okretao svoj kotač koji je škripao i parao noćni muk, pauk je ispleo mrežu koja se zaplela u pljačkaševa lica, sijamska mačka glasno je mijaukala, a doga se prerušila u duha. Svi odvažni i hrabri junaci ove blagdanske priče na čelu s domišljatom bubamarom uspjeli su preplašiti smutljivce Kršnog Krešu i Šašavog Sašu koji su pobjegli iz kuće preplašeni misleći da je kuća ukleta. Na taj način pljačkaši nisi ostvarili opaki plan vođen pohlepom. Životinje su spasile radost božićnog jutra i djeca su dobila zaslužene darove.

Nakon čitanja priče odredili smo mjesto i vrijeme radnje te glavne likove. Zapisali smo redoslijed događaja priče i nacrtali pljačkaše u njihovim božićnim odjelima. Učenici su rješavali listić sa zadatcima. Svima se svidjela ova božićna priča jer smo ponovo osvijestili da koliko god bio netko malen može učiniti dobro djelo i spasiti prijatelje u nevolji.

Dolaskom hladnijih dana topli školski čaj učenici su dočekali s velikom radošću te ispijajući čaj prepričavali svoje dojmove.

Ova čajanka zaista je posebna jer nas je na samom kraju razveselio naš Damjan koji je odsvirao brojne poznate božićne skladbe na saksofonu. Svi smo uživali u zvucima saksofona i usput zapjevali. Iduću čajanku čekamo s velikim nestrpljenjem.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar