« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2039017
Čajanka s tetom Julijom

Tko je teta Julia?

Riječ je o Juliji Donaldson, popularnoj britanskoj spisateljici koja je poznata po svojim duhovitim i zabavnim pričama i likovima poput Grubzona, Supergliste, Prutimira i ostalih. Kroz ovaj projekt želi se učenike inspirirati djelima Julije Donaldson i pobuditi ljubav za čitanjem znanjem i stvaranjem.

Današnje digitalne generacije učenike sve manje čitaju stoga se slikovnicama Julije Donaldson i raznim aktivnostima nakon čitanja žele stvoriti navike čitanja i ljubav prema pisanoj riječi.

Julijine slikovnice čitat će se uz čaj i kekse. Učenici će upoznati neka od najpoznatijih djela omiljene dječje spisateljice Julije Donaldson. Na taj će način steći interes za čitanje i razviti pozitivan odnos prema čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena. Učenici će usvojiti nove riječi te tako bogatiti rječnik kako na materinjem tako i na stranom jeziku. Njene priče potiču učenike na odvažnost, hrabrost i razvoj pozitivne slike o sebi (samopoštovanje). Nakon čitanja učenici će se kreativno izraziti u likovnom i dramskom području na poticaj iz knjige.

Čajanka s tetom Juliom – Što je bubamara čula?
Autor: Snježana Mihočka, 1. 2. 2023.

Posljednjeg dana u mjesecu siječnju organizirana je Čajanka s tetom Juliom za učenike 1. i 3. razreda koji polaze produženi boravak. Nakon slobodnog vremena, ručka i pisanja domaćih zadaća učenici su s nestrpljenjem dočekali vrijeme za čajanku.

Za prvi susret učenika s djelom britanske autorice slikovnica Julie Donaldson učiteljica je odabrala slikovnicu „Što je bubamara čula?“.  Učenici su sjeli na tepih učionice i uživali u priči koju je učiteljica čitala. Priča govori o najmanjoj i najtišoj životinji na životinjskoj farmi – bubamari koja pomaže životinjama smisliti plan kako da spase šampionsku kravicu od lukavih pljačkaša Kršnog Kreše i Šašavog Saše.

Nakon čitanja priče učenici su u tišini sredili svoje dojmove te prokomentirali kako im se svidjela priča, tko su glavni likovi, što su životinje zajednički napravile kako bi spasile svoju prijateljicu – šampionsku kravicu od podlih pljačkaša Kreše i Saše te koja je pouka priče. Učiteljica je podijelila učenike u četiri grupe i zadala im aktivnosti vezane uz priču. Učenici su tako poredali ulomke priče po redoslijedu događaja. Kao pravi mali detektivi izradili su tjeralicu  u potrazi za lopovima s farme. Crtali su lopove i pisali kratke rečenice kojima su pobliže opisali Kršnog Krešu i Šašavog Sašu kako bi ih policija lakše i brže pronašla.

Tijekom aktivnosti pili su čaj i sladili se ukusnim keksićima što ih je dodatno razveselilo. Za kraj veselog druženja svatko je obojao svoju bubamaru i stavio je na razredni pano.

Cilj ovog projekta je upoznati učenike s djelima omiljene dječje spisateljice Julie Donaldson, poticati na dugotrajno čitanje, usvojiti nove riječi te tako bogatiti rječnik, poticati kreativnost kod učenika, probuditi ljubav prema knjizi i pisanoj riječi i razvijati kulturu čitanja.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar