« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2039017
SUPERGLISTA – od nje nitko bolji!
Autor: Snježana Mihočka, 2. 5. 2024.

Ovomjesečni izbor za čajanku bila je priča Superglista. Sam naziv priče učenike je odmah zaintrigirao.

„Superglista je super dužine,

Superglista je super siline.

Ona vijuga i tijelom migolji,

SUPERGLISTA – od nje nitko bolji.“

Ovaj početak priče, vjerujemo, nikog ne bi ostavio nezainteresiranim. Superglista je glista koja je pomagala svojim prijateljima, životinjama. Svoje gipko tijelo mogla je pretvoriti u što god je htjela.  Tako se pretvorila u laso i spasila žabu da ne ode pod kotače. Pčelicama je poslužila kao duga vijača, kako bi ubile dosadu i preskakivale vijaču. Isto tako je u bunaru zapela jedna buba koju je Superglista spasila tako što je postala uzica za pecanje. Činilo se da Superglisti nema kraja. Životinje su ju čak i opjevale! No tu dolazi zli Mag gušer koji je čuo pjesmu zbog koje je otišao do gavrana i šapnuo mu da pronađe i donese „tu glistu“. Gavran-slugan odradio je posao i tako je Superglista pripala Magovoj vlasti. Njen je zadatak bio tražiti mu blago. Superglista je danima bušila, gmizala i vijugala, no jedino što je pronašla bile su: vilica, pluteni čep, puce i karamela. Mag gušter je pobjesnio i zaprijetio joj da će ju dati gavranu za jelo ukoliko ne pronađe neko blago. No, kako je Superglista stekla mnogo prijatelja, oni su se udružili i skovali plan spasa. Pčelice, puževi, gusjenice, pauci, mušice vrlo su brzo osmislile zamku za Mag guštera. Mag gušter probudio se umotan u lišće i ljepljiv od meda, a zatim su ga mušice i pčele zajedničkim snagama preselile. Mjesto preseljenja je bila hrpa smeća.

„Iz zemlje duboko, pa onda sve bliže, kao da zvuk neki polako se diže. Zemlja na jednom mjestu se širi… i opet tu SUPERGLISTA proviri!“ Sretna Superglista brzo je prionula na posao i mijenjala svoje oblike za svoje prijatelje. Od ljuljačke, tobogana, pruge, hula-hopa, pa sve do dizalice, remena, šešira, vlaka i naravno, akrobata.

Učenici su zaista zainteresirano poslušali ovu priču. Sam naziv ove gliste šaputao se do kraja naših aktivnosti. Bez greške i brzo nabrojali su likove koji su bili u ovoj priči, pa isto tako i smjestili mjesto radnje. Vrlo brzo pojurili su i po svoje čajeve i ukusne napolitanke kako bi riješili nastavne listiće. Osobine ovog junaka najmanji je bio problem napisati, kao i zadatak nacrtati/napisati što sve Superglista može postati. Neki učenici dali su si oduška pa su i nadodali neke svoje primjere.

Veselimo se sljedećoj priči uz, kako učenici kažu, najfiniji čaj i prefine kekse!

Učiteljica u produženom boravku Ines Jocić Baruškin