« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2039030
Čajanka s tetom Julijom: Drumski štakor
Autor: Snježana Mihočka, 2. 5. 2024.

Pravu proljetnu čajanku učenici drugih razreda u produženom boravku započeli su čitanjem napete priče o drumskom štakoru. Drumski štakor prava je zlica koji na svom konju vreba putnike i otima im hranu. Uz ukusan čaj i keksiće učenici su napeto slušali priču o negativcu i njegovim krađama. Nitko nije bio pošteđen njegove pohlepe.

Kada bi susreo neku životinju tražio je da mu preda čokolade, lizalice i karamele. Ako ne bi imala ništa od slatkiša, štakor bi joj uzeo svu hranu. Tako je zečici oteo djetelinu, vjeverici orahe, mravima tvrdi list. Čak je ukrao sijeno svom vlastitom konju!

Učenici su s nestrpljenjem iščekivali hoće li netko stati na kraj tom oholom štakoru?! Najednom se na njegovom putu našla mudra patka kojoj je štakor također želio oteti sve što ima, ali patka mu nije imala što dati. Svojom mudrošću dosjetila se špilje pune finih poslastica u kojoj je živjela njena sestra i tako spasila živu glavu. Štakor je ostao bez svega. Kao i u ranijim radovima Julije Donladson, priča o Drumskom štakoru nosi pouku. S jedne strane autorica nam skreće pažnju na pohlepnost i konzumerizam, naglašavajući da materijalne vrijednosti nisu važnije od ljubavi, prijateljstva i brige za druge. Pohlepa i zločestoća se ne isplate, a jedini koji dobivaju u životu su oni pametniji. Štakor umjesto da se potrudio za hranu odlučio je uzeti sve što poželi od drugih, ali je na kraju kao i svi nezasitni ljudi ostao bez svega.

Nakon čitanja priče, učenici su iznesli svoje dojmove te smo pričali o događajima i likovima. Uslijedilo je izrađivanje umne mape o Drumskom štakoru. Učenici su istaknuli njegove osobine, čime se on bavi i osvrnuli se na najvažnije događaje. Zapisali su dojmove o priči i njenu pouku. Potom su rješavali križaljku i za kraj čajanke kao pravi detektivi pisali su tjeralicu za štakorom. Zadatak je bio opisati štakora i njegove zločine te ponuditi nagradu onome tko ga nađe. Bilo je tu zanimljivih novčanih iznosa. Na kraju učenici su zaključili da svatko odgovara za svoja nedjela pa je tako zli štakor na kraju ostao bez svega i provodio dane čisteći pod u Tvornici slatkiša.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar