« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2039038
Čajanka s tetom Julijom: Tim Tigran
Autor: Snježana Mihočka, 2. 5. 2024.

Tim Tigran je mačak uličnog svirača Freda s kojim svakog dana pjeva na trgu. Snažno i glasno mijauče pa se njihova pjesma ori ulicama cijeloga grada.

"Mi jako smo sretni, nema nam para
ti, ja i vrlo stara gitara.
MIJA-ko smo sretni, nema nam para
ti, ja i FRRR-lo stara gitara."

Jednog jutra, kad je Fred odlučio pojesti doručak, mačak Tigran uputio se u šetnju susjedstvom. Naišao je na lijepu i šarmantnu mačku Šapu. Za vrijeme kad su oni razgovarali, Fred je već počeo svirati. Kad mu je lopov zgrabio šešir sa zarađenim novčićima, u pokušaju da ga ulovi, Fred je pao, slomio nogu i završio u bolnici na drugom kraju grada.

Nakon susreta s novom prijateljicom Tigran se vratio Fredu, no njega više nije bilo. Nakon nekoliko dana, Šapica je vidjela kako ga tužan i dalje vjerno čeka. Predložila mu je da ode živjeti s njom i njenim vlasnicama. U njihovu je domu uživao, ali je ipak često mislio na svog prijatelja kojega su pustili iz bolnice i koji ga je bezuspješno tražio.

U međuvremenu, Tigran je postao otac troje mališana: Milivoja, Suzane i Sebastijana Mrvice. Mačići su brzo naučili kako se ispravno mijauče, a najglasniji je bio Mrvica pa jedino njega nitko nije htio udomiti.

Bez obzira što je uživao s obitelji, Tigran nije mogao zaboraviti Freda pa ga je odlučio pronaći. Nakon dugotrajnog lutanja i traženja, odjednom je čuo poznatu melodiju i ugledao svog izgubljenog vlasnika. Iako sretan što ga je pronašao, Tigran je znao da više nije isti ulični mačak. Nedostajala mu je njegova Šapica i čeznuo je za udobnosti kućnog života. Odjednom se pojavio Sebastijan Mrvica koji je odlučio preuzeti očevo mjesto i postati Fredov mačak pjevač!

Nakon čitanja priče učenici su dopunjavali riječi pjesme uličnih svirača koja se tijekom priče nekoliko puta ponavlja. Prepoznali su neispravne rečenice o sadržaju priče i njenim likovima pa ih poput pravih učitelja ispravili. Potom su preuzeli uloge slikara i crtežima realno prikazali vjeran glazbeni dvojac.

Budući da ova slikovnica o simpatičnom liku mačka, koji je odmah uključen u listu naših miljenika, govori o prijateljstvu, odanosti te pravoj i snažnoj ljubavi, potaknula nas je na razmišljanje o važnosti prijateljstva te stvaranja bliskih i iskrenih odnosa. Olujom ideja pojmu prijateljstva pridružili smo sreću, smijeh, zagrljaj, zabavu,  međusobno učenje, vjernost, odanost, pomaganje, ali naravno i igru, igralište i igračke. Učenici su čitajući priču osvijestili koliko su nam prijatelji značajni, a to su dokazali i opisivanjem zajednički provedenog vremena sa svojim najboljim prijateljima. Također, priča nas je poučila i poštivanju svoje obitelji, potrebi skladnih i kvalitetnih odnosa među njenim članovima, pružanju pomoći i bezuvjetne ljubavi.

S prisjećanjem na sve do sad upoznate likove drage nam spisateljice Donaldson, svakim smo danom sve bliže sljedećoj čajanci, kao i novoj, zasigurno jednako duhovitoj i poučnoj, priči.

učiteljica u produženom boravku Petra Huđ