« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032456
Čajanka s tetom Juliom: Grubzon
Autor: Snježana Mihočka, 17. 10. 2023.

Učenici prvih razreda uključeni u produženi boravak ove godine sudjeluju u projektu Čajanka s tetom Juliom. Teta Julia zapravo je britanska spisateljica Julia Donaldson, poznata po zabavnim i duhovitim likovima i pričama za djecu. Cilj navedenog projekta je inspirirati učenike njenim djelima i u njima pobuditi ljubav za čitanjem, znanjem i stvaranjem, kao i razviti pozitivan odnos prema čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena.

Budući da su prvašići, poučeni ugodnim iskustvima starijih školskih prijatelja, jedva čekali prvu čajanku, kako bismo za nju bili potpuno spremni, donijeli smo svoje omiljene keramičke šalice te crtežima ukrasili papirnate šalice i tanjure kojima smo upotpunili kutić za čitanje u našoj učionici.

Već su se u prvu priču o strašnom stvoru, Grubzonu, učenici zaljubili i slušali je s mnogo zainteresiranosti, nestrpljivo iščekujući maštovite ideje ispisane na svakoj sljedećoj stranici slikovnice.

Ima strašne kljove, na šapama kandže i malje, zubi su mu veliki i snažni, koljena kvrgava, nožni prsti iskrivljeni, oči narančaste, jezičina crna, na vrh nosa mu otrovni prišt, a na leđima ljubičasto trnje. Da, to je on, Grubzon, velik i zaista strašan lik kojeg bi se uplašio svaki stanovnik šume, no ne i maleni miš. Doista mudar miš, zastrašujući je izgled svog „izmišljenog prijatelja“ iskoristio kako bi njime nadmudrio mnogo veće životinje od sebe. Šetajući šumom mišić je susreo lisicu, sovu, a naposljetku i zmiju. Životinje su ga redom druželjubivo pozivale u goste. Budući da je shvatio da ga zovu samo kako bi se njime posladile, ljubazno je odbio njihov poziv izmislivši Grubzona i njegovu omiljenu hranu - lisicu na žaru, sovu sa šlagom i smućkanu zmiju. Sve su se tri životinje uplašile i pobjegle, a mišić je nastavio bezbrižnu šetnju šumom. Odjednom je susreo pravog Grubzona, no i njega je uspio nadmudriti svojom izmišljenom omiljenom hranom – upravo Grubzonom na komade.

Nakon čitanja priče i promatranja dopadljivih ilustracija slikovnice, učenici su iznijeli vlastite dojmove o njoj, povezali ilustracije likova s njihovim imenima pa bojanjem krugova odredili raspored njihova pojavljivanja u priči. Također, rješavajući labirint pomogli su mišiću da stigne do strašnog Grubzona. Vrlo brzo složili su papirnatu slagalicu s prikazom dva velikana ove priče, a potom je zalijepili pa i obojili. Globalno su čitali o likovima i događajima iz priče. Učenike je posebno razveselila aktivnost crtanja sa zadatkom koja je rezultirala pravom izložbom originalnih crteža omiljene Grubzonove hrane. Na kraju čajanke, pogledali smo animirani film „Grubzon“ te uočili sličnosti i razlike između filma i priče.

Zaista smo uživali u dugo očekivanom čaju i keksićima, ali i u pustolovinama malog šumskog miša koji nas je naučio da hrabrost i mudrost mogu savladati najveće životne strahove i prepreke. Učenici su zaključili da biti malen ne znači biti slab, već da i maleni mogu biti hrabri i mudri kao miš, pa im sve ono strašno kao Grubzon ne može niš'.

Petra Huđ