« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032653
Čajanka s tetom Juliom – Smrveni i Smlavi
Autor: Snježana Mihočka, 1. 6. 2023.

Posljednja čajanka za ovu školsku godinu započela je uz čitanje zanimljive priče o bićima iz dalekih planeta. Glavni likovi ove priče su vanzemaljci Smrvenka Marijeta i Smlavi Bero. Smrveni su crvene boje, a Smlavi su plavi i nikada se ne miješaju. Marijeta i Bero kao i sva druga djeca odrastaju u igri, veselju i bezbrižnosti djetinjstva, ali kada odrastu oni se zaljube.

Njihove obitelji to ne odobravaju te ih pokušavaju odvojiti. Marijetin djed – Smrven djed pokušava objasniti zašto su Smlavi loši, dok Berina baka - Smlava baka odgovara svog unuka od druženja sa Smrvenkom Marijetom. Marijeta i Bero nisu se dali smesti pa su pobjegli raketom na drugi planet. Njihove obitelji zajedničkim snagama odlaze u potragu za odbjeglim mladima, prolaze kroz razne planete i probleme. Ali u ovoj najsretnijoj ljubavnoj priči mir se obnavlja i ljubav sve pobjeđuje, a tu je čak i prekrasna ljubičasta beba.

Nakon čitanja razgovarali smo o pouci priče i složno zaključili da je ljepota u različitostima, važno je prihvatiti jedni druge bez obzira na boju kože, izgled ili osobine. Učenici su u parovima rješavali listić. Osmišljavali su raketu – prijevozno sredstvo kojim su Marijeta i Bero pobjegli s planeta u nepoznato. Potom su predstavljali svoje crteže raketa opisujući njihov dizajn, namjenu i mogućnosti koje bi raketa pružala Beri i Marijeti. Sljedeći zadatak bio je opisati Smrvenslava – ljubičstu bebu prema planu opisa koji smo zajednički sastavili. Učenici su opisivali njegov fizički izgled (glava, tijelo, odjeća, obuća), a potom i osobine kako ga oni zamišljaju. Za kraj smo pogledali crtani film te uočili razlike između filma i priče.

Kako su stigli topliji dani dobro nam je došao ledeni čaj i grickalice kojima smo se sladili tijekom čajanke. Učenici su zaključili da su im dosadašnje čajanke bile najljepše iskustvo u produženom boravku jer su upoznali mnoge neobične likove iz mašte spisateljice Julie Donaldson. Svi se veselimo idućoj godini, novim pričama i zanimljivim likovima na čajanci s tetom Juliom.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar