« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032438
Vodene čarolije – Upoznajmo svojstva vode
Autor: Snježana Mihočka, 20. 3. 2024.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka, a cilj obilježavanja ovog dana je skretanje pozornosti ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode za piće. Voda je najvažnija tekućina za ljudski organizam i kao takva mora biti pitka i zdrava za konzumaciju. Mnogi ljudi u svijetu nemaju pristup sigurnoj vodi stoga je važno podići svijest i upozoriti građane na odgovorno ponašanje prema ovoj vrijednoj tekućini.

Povodom Svjetskog dana voda u produženom boravku ugostili smo Franovu mamu, Antoniju Sulimanec koja je održala istraživačku radionicu na kojoj su učenici imali prilike upoznati svojstva vode kroz različite pokuse. Gospođa Antonija znanstvena je suradnica na Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada stoga nam je bila gost predavač u sklopu programa popularizacije znanosti u školama. Na tren je učionica postala pravi mali istraživački laboratorij, a učenicima se svidjela uloga znanstvenika koji istražuju vodene čarolije. Učenici su kroz različite pokuse istraživali svojstva vode. Pokus koji im se najviše svidio je slonovska pasta jer su s velikim uzbuđenjem čekali reakciju izlaska pjene iz laboratorijske tikvice. Osim ovog pokusa učenici su imali prilike stvoriti dugu u epruvetama gdje su ulijevali razne otopine koje su se odvajale jedna od druge i pritom stvarale dugu. Mnogima je uspjelo iz prve te su zaključili da znanstvenici moraju biti strpljivi u svom radu kako bi pokus uspio. Gospođa Sulimanec usmjeravala je učenike tijekom njihovih izvedba i pokazala im mnoštvo pokusa zanimljivih naziva: hodajuća voda, kromatografija na papiru, ima me/nema me, lava lampa, lebdeće jaje, crveni kupus u ulozi indikatora i spajalice – plutaćice.

Nakon pokusa uslijedio je kviz znanja u kojem su učenici provjerili znanje o vodi i pritom se zabavili. Gospođa Antonija iznenadila je učenike pripremivši im tombolu pa je svatko dobio slatki poklončić kao podsjetnik na ovu zanimljivu istraživačku radionicu. Kroz edukativnu radionicu učenici su istraživali zanimljiva i neobična svojstva vode, educirali se o njenoj ulozi u prehrani, organizmu, održavanju zdravlja te o globalnim i ekološkim problemima vezanim za očuvanje kvalitete tog neprocjenjivog resursa na planeti Zemlji.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar