« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032606
Majčin dan u produženom boravku
Autor: Snježana Mihočka, 12. 5. 2023.

Svake druge nedjelje u svibnju obilježava se Majčin dan. To je dan koji je posvećen svim majkama i majčinstvu. Ove godine Majčin dan obilježava se u nedjelju 14. svibnja. Taj poseban dan u raznim kulturama ima različite običaje obilježavanja, ali svima je zajedničko slavljenje uloge majke i iskazivanje poštovanja i ljubavi prema tom nježnom biću.

Učenici 1. i 3. razreda u produženom boravku organizirano vrijeme posvetili su brojnim aktivnostima u kojima su istraživali zašto se slavi Majčin dan, tko je prvi započeo s obilježavanjem, čitali su priče i pjesme posvećene majkama te su izrađivali čestitke za svoje majke. Istraživanjem su došli do zaključka da su Majčin dan započeli slaviti stari Grci koji su svako proljeće na festivalu posvećenom božici Rhei slavili majke i majčinstvo.

Učenici su svakodnevno čitali priče i pjesme iz dječjih časopisa i knjiga koje su posvećene majkama. Međusobno su razgovarali o ulozi majke u njihovim obiteljima, svatko je opisao svoju majku ističući njene vrline, kako provodi slobodno vrijeme s njom te zašto majku treba „štedjeti“ odnosno pomagati joj u kućanskim poslovima. Najzabavniji dio tjedna posvećenog majkama svakako je likovna radionica na kojoj su učenici s puno ljubavi izradili buket od kolaž papira. Strpljivo su izrezivali i najsitnije detalje kako bi buket za majku bio što ljepši i uredniji. Učenici su izradili čestitku kojom će razveseliti svoju majku za Majčin dan.

Prigodnom pjesmom pjesnika Enesa Kiševića svim mamama želimo sretan Majčin dan!

Kako se može štedjeti mama

Kad igraš se, igraš,
pa sam igračke spremiš,
ti svoju mamu, zapravo, štediš.

Kad se sam počešljaš,
sam umiješ lice,
ti štediš mamine jutarnje živce.

I kad za školu
sam spremaš stvari,
ti svoju mamu štediš ustvari.

Kad cipele i hlače
čuvaš od blata,
ti mami uštediš dva dobra sata.

Kad knjige i torbu
držiš u redu,
ti mami uštediš plaću jednu.

Jedino za mamu
ljubav ne štedi,