« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038993
Tematski tjedan povodom Valentinova
Autor: Snježana Mihočka, 16. 2. 2023.

Tjedan prije Valentinova učenici prvih i trećih razreda u produženom boravku posvetili su osjećaju ljubavi. Svaki dan bio je posvećen tom osjećaju koji u njima budi sreću, leptiriće u trbuhu, mami osmijeh na licu, ali ponekad stvara i nelagodu kada se nađu u blizini svoje simpatije. Na likovnoj radionici u tehnici akvarel prikazali su srce – simbol ljubavi koristeći cijelu paletu boja.

Tanjim i debljim potezima kista obojali su srca različitim bojama koje za njih predstavljaju raspoloženje kada su zaljubljeni. Također učenici su čitali razne slikovnice, priče i pjesme u kojima su glavni likovi bili sretno ili nesretno zaljubljeni. Nakon čitanja priča međusobno su razgovarali o tome što ih je priča ili pjesma poučila te razmjenjivali ideje što bi oni poklonili svojim simpatijama za Valentinovo. Na istraživačkoj radionici koristeći se internetom istraživali su kako je nastalo Valentinovo, tko je Sv. Valentin, kada i gdje se Valentinovo prvi puta počelo obilježavati te koji su običaji darivanja na taj dan. Došli su do zaključka da svake godine 14. veljače u svijetu ljudi obilježavaju Valentino – Dan zaljubljenih. Sv. Valentin bio je svećenik koji je u živio u Rimu i potajno vjenčao mnoge rimske vojnike s njihovim odabranicama. No to se nije svidjelo rimskom caru Klaudiju II. koji je dao pogubiti svećenika Valentina 14. veljače prema legendi. Upravo zbog toga Valentinovo se počelo slaviti 14. veljače, a prvi su započeli s darivanjem Englezi još u 18. stoljeću darujući svoje voljene cvijećem i čestitkama.

Učenici su čestitkama, porukama i citatima o ljubavi ispunili crvena srca od papira kojima su ukrasili razredni pano. Na sam dan Valentinova ispričali su svoje dojmove što su radili u redovnoj nastavi na temu Valentinova te jesu li dobili pokoje ljubavno pismo ili slatki poklončić od simpatije. Za kraj valentinovskog tjedna pogledali su crtani film „Štrumpfovi i Valentinovo“.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar