Ukupno: 2028828
Događanja u knjižnici

Opasnosti u digitalnom svijetu – učenici 6. razreda posjetili kazališnu predstavu Abeceda interneta
Autor: NIKOLINA SABOLIĆ, 2. 5. 2023.

Povodom obilježavanja Dana medijske pismenosti učenici 6. razreda Osnovne škole ,,Đuro Ester” Koprivnica 27. travnja 2023. posjetili su kazališnu predstavu „Abeceda interneta“. Predstava je bila edukativnog karaktera s ciljem skretanja pozornosti učenika na opasnosti u digitalnom svijetu.

Tijekom predstave učenici su se upoznali sa različitim negativnim stranama interneta i kako postupiti u pojedinim situacijama. Izvođači su naglasili da prekomjerno korištenje tehnologije i digitalnih uređaja ne povezuje već udaljava ljude do te mjere da zaboravimo uživati u stvarnom svijetu koji je oko nas. U današnje vrijeme često se može vidjeti grupu mladih koji, iako su zajedno, više vremena provedu na mobitelu nego u međusobnom druženju. U situaciji prikazanoj na sceni dva su prijatelja išla na koncert i cijelo vrijeme potrošila na slikanje i snimanje videa, da bi kasnije to objavila i dobila puno lajkova. A gdje je uživanje u koncertu?

Izvođači su nas upozorili da nikada ne smijemo nešto kupovati u igricama bez da naše roditelje obavijestimo o tome te da ne nasjednemo na prevare koje nam nude nešto besplatno u igricama.

Željeli su nas osvijestiti da na internetu postoji i cyberbullying, odnosno virtualno zlostavljanje, vrijeđanje, zadirkivanje, uznemiravanje i isključivanje. Vrijeđanje preko interneta bolno je kao i u stvarnosti, a još i bolnije jer se širi, naglasili su. Ako se nađete u sličnoj situaciji zbog koje se osjećate loše, obratite se odrasloj osobi. Saznate li da se to događa nekome iz našeg okruženja, pomognite zaštiti dostojanstvo drugoga (jer i vi biste voljeli da drugi pomognu vama), nemojte biti pasivni promatrači.

Predstavom su nam pokazali kako biti oprezan u digitalnom svijetu jer u njemu vrebaju razne opasnosti te poručili da razmislimo prije negoli nešto kliknemo i preuzmemo odgovornost za svoje ponašanje.

Mirena Nevjestić, 6.b

Novinarska grupa