« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021109
Događanja u knjižnici

Ostvaren projekt sa školom Olge Meglič iz Ptuja
Autor: Snježana Mihočka, 21. 6. 2021.

Učenici 4.b razreda s učiteljicom Dijanom Veh i knjižničarkom Nikolinom Sabolić surađivali su s učenicima 5.a razreda iz prijateljske škole Olge Meglič, njihovom učiteljicom Simonom Truntič i knjižničarkom Alenkom Kandrič u projektu Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja.

Učenici naše škole čitali su knjigu Kako je Oskar postao detektiv slovenskog autora Andreja Rozmana Roze, dok su učenici iz Slovenije čitali priču Ogledalce hrvatskog pisca Grigora Viteza. Nakon čitanja izrađivali su stvaralačke radove na temelju priča iz knjige, istražili povijesne, prirodne i kulturne znamenitosti Slovenije i Ptuja, poznate likove detektiva u knjigama i filmovima, vrste dragog kamenja i druge teme vezane uz sadržaj priča. Istražili su biografiju poznatog i nagrađivanog slovenskog književnog i kazališnog umjetnika Andreja Rozmana Roze. Također su predstavili hrvatskog izumitelja Ivana Vučetića, kriminalistu koji je poznat kao utemeljitelj daktiloskopije – sustava identifikacije osobe na temelju otiska prstiju te utemeljio modernu forenziku.

Rezultate svojeg istraživanja učenici su prikazali u obliku plakata, prezentacija i stripa te ih predstavili pred razredom. Pripremili su i kratak scenski program s recitacijama pjesama slovenskog pjesnika Otona Župančića te naučili pjevati tradicionalnu slovensku pjesmu Na planincah.

Budući da se ove godine nisu mogli susresti uživo, snimili su video sa svojim radovima i ostvarenim aktivnostima u projektu koji su poslali slovenskim vršnjacima iz partnerske škole Olge Meglič. Video se može pogledati putem poveznice https://drive.google.com/file/d/1IvjfhjWh1zjdvgVmmf7X9ojO-HI52cpJ/view?usp=sharing

Zadnjeg dana nastave pogledali su video koji su učenici iz Slovenije pripremili za njih u sklopu svojeg rada na projektu, a koji se može pogledati putem poveznice https://drive.google.com/file/d/1Ik2ZCyoxP7xE3v6IJcsguPDl_TzFy705/view?usp=sharing

Učenici iz Olge Meglič preveli su priču Ogledalce na slovenski jezik i scenski je uprizorili u obliku igrokaza. Našim su učenicima predstavili ljepote svojega grada Ptuja i poslali im sitne poklone iznenađenja.

Ovim međunarodnim projektom poticanja čitanja koji se provodi između hrvatskih i slovenskih osnovnih škola nastavili smo suradnju sa školom Olge Meglič s kojom već 39. godinu njegujemo povezanost i prijateljstvo.

Knjižničarka Nikolina Sabolić

Događanja u knjižnici