Ukupno: 2026127
Događanja u knjižnici

Čitanje je fora! Književnica Ivona Šajatović u našoj školi
Autor: Sanja Figač, 30. 10. 2014.

U Mjesecu hrvatske knjige našu je školu posjetila spisateljica Ivona Šajatović. Književni susret učenika 6.-ih razreda s poznatom spisateljicom iz Koprivnice održan je u školskoj knjižnici povodom manifestacije „Galovićeve jeseni“.

Svi smo s nestrpljenjem očekivali književnicu. Književnica nam se s veseljem predstavila i upoznala nas sa svojim književnim stvaralaštvom i romanima za mlade. Još u školskim danima pisala je pjesme. Njezinim romanima prethodili su ljubići u nastavcima koji su izlazili u časopisu. Njezini najpoznatiji romani za mlade su „Tajna ogrlice sa sedam rubina“, „Jackpot“, „Pazite kako igrate“ te „Strogo povjerljivo“. Za svoja djela primila je književne nagrade „Mato Lovrak“ i „Ivana Brlić-Mažuranić“.

Radnja romana „Tajna ogrlice sa sedam rubina“ vrti se oko potrage za legendarnom ogrlicom koja ispunjava želje. Roman smo čitali za lektiru, a u razgovoru sa spisateljicom utvrdili smo da ne bi bilo dobro da takva ogrlica postoji u stvarnosti jer vjerojatno ne bi mogla osigurati sreću. U romanu „Jackpot“ obitelj s mnogim životnim problemima današnjice dobiva zgoditak na Bingu, dok je u središtu romana „Pazite kako igrate“ troje udomljene djece kojima su rođenjem podijeljene lošije životne karte. No, hoće li oni uspjeti u životu, ovisi o njihovim vlastitim odlukama i postupcima, tj. o tome kako će odigrati. Roman „Strogo povjerljivo“ govori o seksualnom zlostavljanju djevojčice u obitelji, temi o kojoj se još uvijek teško govori iako je problem seksualnog nasilja nažalost prisutan u društvu.

Književnica Ivona Šajatović dojmila nas se svojom otvorenošću i jednostavnošću te je vrlo rado odgovarala na naša pitanja. Saznali smo da joj je u pisanju kriminalističkog romana, kakav je „Tajna ogrlice sa sedam rubina“, najteže bilo održati neizvjesnost i napetost priče do smog kraja. Iako djeca danas manje čitaju, naglasila je da svatko voli čitati nešto, smo mora otkriti što. Spisateljica veoma otvoreno i bez suzdržavanja piše o temama i životnim problemima o kojima želi govoriti te je u nama pobudila radoznalosti i interes za čitanje svojih knjiga.

Knjižničarka nam je na početku podijelila listiće s imenima likova iz romana, a na kraju susreta, asocijacijom na roman „Jackpot“, spisateljica je izvukla nekoliko dobitnika koji su na poklon dobili knjigu „Jackpot“ s autogramom i posvetom.

Nakon književnog susreta Novinarska grupa je intervjuirala književnicu, a zanimljive odgovore na naša (neobična) pitanja moći ćete pročitati u sljedećem broju školskog lista „Leteći razred“.

Klara Maruševec, 6. c

Novinarska grupa