« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021309
Događanja u knjižnici

Pjesnička večer u Mjesecu hrvatske knjige
Autor: Mihajlo Obranović, 22. 11. 2013.

U Mjesecu hrvatske knjige u školskoj knjižnici naše škole upriličena je glazbeno-pjesnička večer posvećena poeziji Frana Galovića. Sviranjem i krasnoslovom pjesama učenici su oživjeli duh  najpoznatije i najvrjednije Galovićeve zbirke „Z mojih bregov“.

Kulturnu večer otvorile su učenice 8. razreda, članice školskog pjevačkog zbora pjesmom Pokraj vode Drave. U jesenski ugođaj vinograda, koji struji zbirkom pjesma „Z mojih bregov“, uvele su nas voditeljice Petra Balija i Ana Varga. Učenice voditeljice  predstavile su život, stvaralaštvo i mladenačke sanje pjesnika „s podravskih bregov“, koji tragično pogiba u nemilosrdnim rukama 2. svjetskog rata u 27. godini života. Recitiranjem pjesama spjevanim kajkavskim govorom ovoga kraja učenici su svojim školskim prijateljima približili poeziju našeg pjesnika Frana Galovića i svu ljepotu domaće kajkavske riječi. Galovićeve stihove opijene ljepotom, radošću, cvrkutom ptica, modrinom neba, a natopljene slutnjama i sjetom, recitirali su Tina Odobašić, Patricija Bačani, Sabina Pintarić, Jana Nakić, Anja Čavljak, Marija Barčanec, Toni Krupski, Lana Varga i Vladimir Vondraček. Naši učenici, polaznici Umjetničke škole Fortunat Pintarić, uveličali su ugođaj večeri melodijama sa svojih glazbenih instrumenata. Melodiju na bisernici odsvirao je Tomislav Fajfar, Koprivničku polku na braču izvela je Lucija Đaković, a kapi kiše na gitari dočarala je Doriana Leona Jurenec. Melodiju na flauti izvela je Dora Kuretić, a skladbu „Vjetrenjače“ na klaviru Tina Odobašić. Na završetku večeri pjesniku Franu Galoviću pjesmom se obratila Lana Varga. Pjesničku večer pamtit ćemo po ugođaju i krasnim recitatorskim, pjevačkim i glazbenim izvedbama naših učenika.

Svako dijete ima dar, sposobnost i interes za neko područje. Ono što želimo u našoj školi je poticati djecu da razvijaju svoje sposobnosti, ohrabriti ih da pokažu svoje talente i ostvare unutarnje zadovoljstvo koje će ih pratiti i usmjeravati na životnom putovanju.

Knjižničarka Nikolina Sabolić

Priloženi dokumenti: