« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021184
Posjet izložbi Picasso i predstavi Candide ili optimizam
Autor: Snježana Mihočka, 14. 5. 2013.

Djelatnici naše škole posjetili su jedan od najvažnijih kulturnih događaja u Hrvatskoj – izložbu slika, skulptura i fotografija najvećeg umjetnika 20. stoljeća Pabla Picassa. Izložena djela pripadaju Nacionalnom muzeju Picasso Pariz, a u zagrebačkoj galeriji Klovićevi dvori mogli smo vidjeti remek djela iz svih faza Picassova stvaralaštva.

Stručni voditelj poveo nas je pravim umjetničkim i životnim putovanjem ovoga velikoga stvaratelja modernizma.  Slikama nastalim još u djetinjstvu uvjerili smo se kako Picasso već od rane dobi pokazuje veliko znanje i umijeće u slikarstvu ravno najvećim europskim majstorima klasične umjetnosti. U čudu (i divljenju!) razgledali smo slike kojima je Picasso, razbivši na platnu tradicionalnu ljudsku figuru kubističkim oblicima, stvorio djela koja su najavila najradikalnije promjene u cjelokupnoj povijesti umjetnosti.

„S ponosom mogu reći: nikada nisam mislio da je slikarstvo umjetnost kojoj je cilj razonoditi i zabaviti. Kako su olovka i boja moje oružje, želio sam njima prodrijeti što dublje u spoznaju svijeta da bi nas ta spoznaja svakog dana sve više oslobađala. Da, svjestan sam da sam se svojom umjetnošću borio kao pravi revolucionar.“

Pablo Picasso

Na kazališnoj predstavi Candide ili optimizam u Gradskom dramskom kazalištu Gavella, nadahnutoj idejama najvećeg francuskog prosvjetitelja Voltairea koji se zalagao za slobodu i toleranciju obrušavajući se na dogme i fanatizme, svjedočili smo istini o nimalo dobrom stanju ovoga svijeta koji je „najbolji od svih svjetova“. Šokantne i razbarušene, ali i nevjerojatno slikovite scene, što izviru jedna iz druge često ne mareći za jedinstvo, predočile su putovanje čovjeka beskrupuloznim i iskvarenim svijetom u kojem je ljudska priroda nestalna i  prevrtljiva, a stalna je jedino potreba da preživimo hvatajući se za kratku slamku optimizma.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. knjižničarka