« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021219
Učenici 6.d razreda sudjelovali u programu Flash mob
Autor: Snježana Mihočka, 27. 10. 2021.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige 25. listopada 2021. učenici 6.d razreda posjetili su Knjižnicu i čitaonicu „Fran Galović“ te sudjelovali u čitalačkom performansu Koprivnica čita – Flash mob.

Prilikom posjeta knjižnici razgledali su Dječji odjel i upoznali se s tehnologijom Makerspace-a. Vidjeli su robota zvanog DASH i lego robota GELO. Knjižničarka im je pokazala način ispisa na 3D printeru te micro:bit i mBot robote koji se mogu i posuditi. Također, učenici mogu doći igrati PlayStation i koristiti virtualne naočale. Makerspace se može posjetiti radnim danom od 12 do 15 sati uz najavu.

Razgledali su knjižnu građu na Dječjem odjelu i upoznali se s najnovijim naslovima knjiga za djecu i mlade koje je nabavila knjižnica za čitanje po slobodnom izboru. Predstavljene su im i zanimljive radionice koje će se tijekom Mjeseca hrvatske knjige održati u gradskoj knjižnici, kao što je npr. radionica na temu Harryja Pottera pod nazivom „Dobro došli na Odjel zabranjenih knjiga!“ koja je na rasporedu 6. studenoga 2021.

Nakon posjeta knjižnici učenici su se, zajedno sa školskom knjižničarkom Nikolinom Sabolić, pridružili 15-ominutnom programu Koprivnica čita - Flash mob. Čitalački performans u kojem su okupljeni učenici iz koprivničkih osnovnih i srednjih škola čitali naglas, održan je na Zrinskome trgu.

„Cilj programa Flash mob je javnim okupljanjem i čitanjem podsjetiti javnost koliko je važno čitati. Ljudi reagiraju na takva okupljanja i osvijeste poruku koju mi želimo prenijeti, a to je u ovom slučaju poruka o važnosti čitanja“, rekla je knjižničarka Ida Gašpar.

Glavna organizatorica programa Koprivnica čita je Ljiljana Vugrinec iz Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“. „Želimo skrenuti pažnju javnosti na važnost čitanja po vlastitom odabiru, u slobodno vrijeme, kad ne čitamo (isključivo) za školu ili za posao, već biramo knjige u čijem ćemo čitanju uživati, otkrivati nova saznanja ili u mašti otputovati u nove svjetove, upoznavati razne likove i skupa s njima proživljavati nove živote“, poručila je knjižničarka Ljiljana Vugrinec.

Leona Tasoti Kivač i Lorena Rajn, 6.d

(Novinarska grupa)