Ukupno: 2026175
Čitanje na Dan hrvatske knjige i Dan planeta Zemlje
Autor: Snježana Mihočka, 27. 4. 2021.

Učenici 2.b razreda su s knjižničarkom obilježili značajan datum, 22. travnja, kada slavimo Dan hrvatske knjige i Dan planeta Zemlje. Nakon razgovora o bubamarama, njihovim karakteristikama, staništu, prehrani i njihovoj važnosti u ekološkoj proizvodnji, knjižničarka je učenicima pročitala slikovnicu Nezadovoljna bubamara.

Priču Nezadovoljna bubamara napisala je poznata hrvatska književnica Sunčana Škrinjarić, a oslikala Marsela Hajdinjak. Priča iz slikovnice potaknula je razgovor s učenicima o samopoimanju, vlastitim kvalitetama i jakim stranama, načinu građenja dobrih odnosa s drugima, međusobnom uvažavanju, prihvaćanju, kolegijalnosti i prijateljstvu, važnosti unutarnje ljepote naspram izvanjskog izgleda te važnosti dobrih odnosa s ljudima oko nas za sretan život. Za spomen na priču učenici su izradili bubamare origami tehnikom.

Svim učenicima drugih razreda knjižničarka je podijelila straničnike s motivima iz priče Nevenke Videk Pismo iz Zelengrada s ispisanom porukom koju životinje iz priče upućuju ljudima. Poruka je važna za sva vremena i sve generacije jer nas opominje zbog neodgovornog ponašanja prema prirodi i poziva na čuvanje čistoće planeta, našeg zajedničkog doma, jedinog koji imamo.

Učenike viših razreda knjižničarka je putem razrednih grupa na Yammeru upoznala sa zaslugama Marka Marulića uz čije ime vežemo početak hrvatske književne umjetnosti. Učenici su pogledali kratki dokumentarni o Maruliću i njegovom epskom spjevu Judita koji se smatra prvim kniževnoumjetničkim djelom na hrvatskome jeziku i zahvaljujući kojemu je Marulić dobio slavno ime Otac hrvatske književnosti.

Knjižničarka Nikolina Sabolić