Ukupno: 2025465
Prijave za natjecanje Čitanjem do zvijezda 2020./2021. – do 30. rujna
Autor: Snježana Mihočka, 16. 9. 2020.

Dragi učenici,

pozivamo Vas da s nama krenete na novo čitalačko putovanje - u novu 12. sezonu Nacionalnog projekta za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja - Natjecanje u znanju i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda" za osnovne škole. Za natjecanje se mogu prijaviti učenici od 6. do 8. razreda učiteljici hrvatskoga jezika ili knjižničarki do kraja rujna 2020. Natjecanje se odvija u tri razine – školsko, županijsko i nacionalno u obliku kviza znanja na temelju pročitanih knjiga.

Tema ovogodišnjeg natjecanja glasi: "U svijetu knjiga".

Za čitanje su odabrani sljedeći naslovi:

1. Miris knjige, Jadranka Klepac (Naklada Ljevak)

2. Matilda, Roald Dahl (Mozaik knjiga)

3. Demon školske knjižnice, Morea Banićević (Hangar 7)

4. Tom Gates : Svjetski dan knjige : Najbolji u povijesti (dosad), Liz Pichon (Školska knjiga)

Učenici čitaju knjige i vode bilješke o čitanju te se pripremaju za natjecanje interpretacijom književnih djela i rješavanjem zadataka za vježbu pod vodstvom knjižničarke Nikoline Sabolić. Školska razina natjecanja najjednostavija je razina za koju je potrebno poznavati sadržaj književnih djela i odnose među likovima. Tri najuspješnija učenika sa školskog natjecanja upućuju se na županijsku razinu kao ekipa. Županijski kviz složenijeg je tipa. Uz sadržaj knjiga, kviz na županijskom natjecanju uključuje pitanja iz biografije autora te opće kulture i informiranosti, vezano uz tematiku i sadržaj djela. Odgovori u testu moraju biti napisani u skladu s pravopisom hrvatskoga jezika. Dvije najuspješnije ekipe na županijskom natjecanju plasiraju se na nacionalnu razinu natjecanja.

Knjižničarka Nikolina Sabolić