« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2036885
U4energy
Autor: Snježana Mihočka, 21. 10. 2011.

Tijekom školske godine 2010./2011. učenici i učitelji OŠ „Đuro Ester“ sudjelovali su u europskom natjecanju u4energy .

Natjecanje je pokrenuto na inicijativu Europske komisije s ciljem promoviranja štednje energije u cijeloj Europi. Škole iz 31 europske države dobile su priliku svojim aktivnostima pridonijeti razvoju energetski efikasne budućnosti. u4energy je jedan od 20 projekata na području edukacije o energiji koji su financirani iz programa Intelligent Energy Europe.

Na poticaj Grada Koprivnice OŠ“ Đuro Ester“ uključila se u natjecanje te je tijekom prošle školske godine provodila razne aktivnosti kojima bi pridonijela obrazovanju učenika, učitelja i lokalne zajednice.

U C kategoriji natjecanja, učenici su imali zadatak da pod vodstvom svojih učitelja provode kampanju za podizanje svijesti o energetskoj učinkovitosti. Pod sloganom svoje kampanje: „Budi in-smanji plin! Svijet spasi – Struju ugasi!“, učenici su izrađivali bedževe i plakate edukativnog karaktera, letke s uputama kako pravilno koristiti energiju u našim domovima, označivače knjiga s jasnim prikazom koje ponašanje je neprihvatljivo u svakodnevnom životu, a koje je pravilno i energetski efikasno. Uspostavili smo uspješnu suradnju s nekoliko institucija. U suradnji s Regionalnom Energetskom Agencijom Sjever i gosp. Borisom Kuharićem radili smo na edukativnoj eko slikovnici za koju su učenici osmih razreda pisali tekst. Učenici osmih razreda su također održali i radionicu na temu energije za predškolski uzrast, u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Fran Galović“. U suradnji s Gradskim Komunalnim poduzećem  „Komunalac d.o.o.“ posadili smo Japansku trešnju u dvorištu naše škole. Učenici su svoje ideje i poruke o potrošnji energije i očuvanju prirode prenosili građanima preko radio Drave, a ideje o boljem i energetski efikasnom gradu i okolici izrazili su u Povelji koju su uručili gradonačelniku Koprivnice u Gradskoj vijećnici. Tom prilikom učenici su održali i predavanja o energiji i njenim obnovljivim izvorima. S projektom je bila upoznata Agencija za odgoj i obrazovanje i savjetnik Boris Vampula.

Komisija je ocijenila da je projekt OŠ „Đuro Ester“ bio odlično proveden te smo kao nacionalni pobjednici bili pozvani u Napulj u Italiju na uručivanje nagrade. Na svečanoj ceremoniji podjela nagrada održanoj 13.10.2011., školu su predstavljale učenica 8d razreda Patricia Cikuš i voditeljica projekta prof. Tomislava Kraljić. Na ceremoniji je osim 3 hrvatska predstavnika u kategorijama A, B i C sudjelovalo još 5 zemalja: Austrija, Republika Češka,Italija, Malta i Slovenija.

Dodjela nagrada je bilo vrlo lijepo iskustvo i za nastavnike i za učenike. Imali smo prilike vidjeti mnogo lijepih projekata koji su rezultat marljivog rada učenika i njihovih nastavnika. Učenici su također mogli prakticirati svoje znanje engleskog jezika budući da je to bio glavni jezik komunikacije tijekom trodnevnog boravka u Napulju.

Osim službenog dijela, omogućeno nam je i kraće turističko razgledavanje Napulja pa smo tako imali priliku vidjeti način života u tom gradu i doživjeti puno novih dojmova.

Organizatori su čestitali svima koji su na neki način sudjelovali u projektu naglašavajući da su svi pobjednici. Krajnji cilj ovog projekta je više od osvajanje nagrade, a to je učenje odgovornog ponašanja prema energiji i prirodi u svakodnevnom životu. OŠ“Đuro Ester“ će stoga i dalje nastaviti svoj rad na podizanju svijesti o energetskoj učinkovitosti.

prof. Tomislava Kraljić