« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2035487
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
Autor: Snježana Mihočka, 23. 11. 2023.

18. studenoga obilježavamo jedan od najtužnijih, ali i najvažnijih datuma hrvatske povijesti „Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje“

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata obilježavamo u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, a istovremeno počinjen pokolj u Škabrnji.

Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginulo je više od 1600, a ranjeno više od 2500 osoba. U koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika.

Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i smrti 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA-a i srpski pobunjenici, koji su Škabrnju spalili i u potpunosti uništili. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran.

Vukovar postao simbol hrvatskog otpora, borbe za slobodu, herojstva, brojnih znanih i neznanih junaka koji će ostati trajno upisani u sjećanje hrvatskog naroda.

Učitelji su prenijeli priču i osjećaje, a učenici motivirani ljubavlju prema svome narodu i domovini izrađivali su makete, modele, plakate, literarne i likovne radove i pokazali kako i mlade generacije poštuju i cijene žrtve svih onih koji nisu dočekali koračati slobodnom i samostalnom Hrvatskom.

U programu su sudjelovali svojim umjetničkim radovima:

• Likovna grupa (Darko Markić)
  • Klub mladih tehničara (Tijana Martić)
  • učenici koji pohađaju Produženi boravak pod mentorstvom Petre Huđ- 1.a i 1.b , Ines Jocić Baruškin- 3.a, 3.b, 3.c, 4.a i 4.b i  Antonelle Fučkar - 2.a i 2.b 3.a – likovni radovi
  • 4.b (Jasna Tolnaj), likovni radovi - vodotoranj u tehnici tempere, vučedolske golubice iz glinamola
  • 1.b (Biba Knez) , bijeli origami avioni s porukama za mir i dječja prava
  • 3.b (Dijana Veh) – pjesme o Vukovaru
  • 3.c (Lucia Matoničkin) - Vučedolska golubica uz slikarski rukopis američkog umjetnika Jaspera Johnsa
  • 1.a (Maja Sinjeri) -  Sretni u sadašnjosti učimo o prošlosti – plakat
  • Učenici 8.b razreda (mentorica Sanja Kapusta) - radovi učenika, vezano uz lektirno djelo „Priče iz Vukovara“  S. Glavaševića

U priredbi su nastupili:

- Igrokaz „Moje djetinjstvo u ratu“ – učenici 6.a razreda, adaptirano prema priči Tihane Biuk Magaš, mentorica Mirna Kovačić

- Pjesma o Vukovaru - Alba Granđa, mentorica Sanja Kapusta

- Škabrnja – recitacija, Biblijsko-dramska grupa, sudjeluju učenici 8. razreda, mentor Seka Donata Gravić

- Domovinski rat u sjećanju mojih bližnjih, Povijest za budućnost (mentorica Mirna Kovačić) i Studio28 (mentor Mihael Kivač)

- Priča o ljubavi i zagrljaju, Petar Matica i Julija Švegović, mentorica Sanja Kapusta

- Nepoznato o poznatome: Vukovar, učenici 7.b i 8.b razreda, prezentira Luka Jantolek, 7.b, mentorica Petra Belaj

Hvala svima učiteljima i djelatnicima škole koji su na bilo koji način pomogli i podržali ostvarivanje programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u našoj školi.

U nastavku pogledajte dokumentarni film skupine Povijest za budućnost i Studija28

Mirna Kovačić, prof.