« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2036795
Projekt „Podravska republika“ predstavljen na manifestaciji povodom Dana grada Koprivnice
Autor: Snježana Mihočka, 8. 11. 2023.

Projekt „Podravska Republika“ vezan je uz obilježavanje 80. godišnjice osnutka Podravske Republike,  teritorijalne jedinice koja se protezala od Ivanščice na zapadu, odnosno od Ludbrega, pa do Virovitice na istoku, a središte joj je postao grad Koprivnica. Sama je Podravska Republika postojala od 7.11.1943. do 9.2.1944. i dio je antifašističke baštine našega grada.

U sklopu 667. rođendana našega grada obilježen je i osnutak Podravske Republike. U obilježavanje te  godišnjice  uključili su se učenici 8. razreda Osnovne škole „Đuro Ester“ Koprivnica i Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica sa svojim učiteljicama Mirnom Kovačić (OŠ „Đuro Ester“) i Ines Vađunec (OŠ „Braća Radić“), a u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista grada Koprivnice. Sam program odvijao se u subotu, 4. studenoga 2023., na koprivničkom Zrinskom trgu gdje je predstavljen projekt zainteresiranim građanima, a predstavili su ga učenici naše škole uključeni u rad povijesne grupe Povijest za budućnost (Klara Udovičić, Gala Knežević, Marija Petrović, Leona Tasoti Kivač, Lorena Đurkan, Petra Sedlić, Iva Arko, Julija Švegović, Matko Kukec, Luka Rendula i Roko Bači).

Naši su učenici sudjelovali izložbom likovnih radova (mentor učenicima OŠ „Đuro Ester“ bio je Darko Markić) kojima su predstavili idejna rješenja državnih obilježja Podravske Republike. Učenici su također pripremili četiri digitalne igre kojima su prolaznici mogli utvrditi znanja o povijesti Koprivnice u Drugom svjetskom ratu. Predstavljene su također i lenta vremena koja prikazuje povijest koprivničkog antifašizma te digitalna karta Podravske republike na kojoj su opisane najznačajnije lokacije iz povijesti našeg zavičaja u vrijeme postanka Podravske republike. Naposljetku, učenici su usmenim izlaganjem o pojedinim aspektima života Koprivnice u razdoblju Drugog svjetskog rata informirali prolaznike o navedenom razdoblju. Građani su nakon uspješno odigranih igara osvojili straničnike koji prikazuju povijest Koprivnice od 1941. do 1945.

Učenici su pokazali sigurnost u nastupu i umijeće u uključivanju građanstva u ovaj projekt te su pritom proširili i utvrdili svoja znanja o povijesnoj baštini našega grada.

Mirna Kovačić, prof.