« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2035445
Eva Krajina i Maša Kresojević sudjelovale na 63. Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku
Autor: Snježana Mihočka, 5. 7. 2023.

Eva Krajina i Maša Kresojević, učenice 5.a razreda i članice školske Novinarske grupe sudjelovale su na radionicama u sklopu 63. Međunarodnog dječjeg festivala u Šibeniku. Učenice su pratili knjižničarka Nikolina Sabolić i učitelj glazbene kulture Mihael Kivač kao voditelji radionica u sklopu MDF-a u Šibeniku u trajanju od 27. do 29. lipnja 2023.

Nikolina Sabolić održala je Japansku radionicu u suradnji s učiteljicom Martinom Trešćec Godek. Mihael Kivač održao je radionicu Snimam televizijsku reportažu u suradnji s vjeroučiteljem Sašom Špoljarićem.

U Japanskoj radionici polaznici su se upoznali s djelićem kulture Zemlje Izlazećeg Sunca, njegovim osnovnim simbolima, nacionalnim, kulturnim i prirodnim znamenitostima. Pisali su haiku, potpisivali se japanskim pismom (katakana), crtali manga stripove, pripovijedali u formi kamishibai kazališta, glumili i opustili se uz origami i kreativne aktivnosti kojima su zavirili u osnove jezika, književnosti, glazbe i sporta Japana te sudjelovali u dramskim igrama. Pripremili su izložbu kreativnih radova za roditelje s izvedbom haiku poezije i kamishibai priče uz pratnju japanske glazbe.

U radionici Snimam televizijsku reportažu polaznici su se upoznali s osnovama filmskih izražajnih sredstava kroz rad na snimanju audio i videozapisa o događanjima na MDF-u te obradu snimaka za TV reportažu. Također su se upoznali s osnovama novinarskog TV-izvještavanja, vježbali kako biti dobar spiker, intervjuirali polaznike i sudionike Festivala te radili na montaži priloga za TV reportažu.

Uz radionički dio učenicama je bilo omogućeno prisustvovanje bogatom večernjem kazališnom, književnom i kulturnom programu na trgovima i ulicama stare jezgre grada Šibenika. Posjetile su zabavne scenske programe, projekcije hrvatskih dječjih filmskih klasika na otvorenom te kazališnu predstavu „Tri praščića“ u izvedbi Gradskog kazališta iz Vinkovaca.

Vrativši se ispunjene dojmovima, oduševljenjem, novim iskustvima i poznanstvima, učenice i njihovi roditelji iskazali su veliko zadovoljstvo i zahvalnost pruženom prilikom za sudjelovanje na Međunarodnom dječjem festivalu, jednom od najvećih kulturnih manifestacija za djecu na nacionalnoj razini.

Nikolina Sabolić i Mihael Kivač