« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2037985
1. lipnja - SVJETSKI DAN RODITELJA
Autor: Snježana Mihočka, 1. 6. 2023.

Ovaj datum su Ujedinjeni narodi proglasili 2012.g. za Svjetski dan roditelja kao podsjetnik na važnu ulogu roditelja u razvoju i zaštiti djece kao najmlađih članova društva. Roditelji nesebično vlastitim primjerom ulažu sebe u odgoj djeteta i potiču zdravlje društva.

Promicanjem vrijednosti roditeljske uloge u očuvanju zdravog i perspektivnog društva potiče se i sreća i dostojanstvo svakog pojedinca.

Kako biti dobar roditelj?

Svako je dijete potpuno drugačije i tako mu treba pristupati. Dobri roditelji će prihvatiti tu različitost. Roditeljstvo je najljepša i najodgovornija uloga u životu čovjeka. Svako životno razdoblje djeteta traži i drugačiji pristup roditelja prema djetetu. Prve tri godine u životu djeteta su najvažnije u formiranju stavova prema sebi i okolini. Dijete doživljava sebe kroz ponašanje roditelja prema njemu. Ukoliko je roditelj često ljut, nezadovoljan, nema vremena za dijete, ono će se doživljavati lošom osobom te će postati agresivno ili povučeno. Ukoliko se roditelj odnosi prema djetetu kao prema prijatelju, koristi šale i rječnik kao s odraslom osobom, ne postavlja mu granice, dijete će sebe doživljavati osobom kojoj je dozvoljeno puno toga.

Dobar roditelj uči dijete moralnim vrijednostima i potiče njegovu emocionalnu inteligenciju. Roditelji su prvi modeli i uzori u ponašanju svom djetetu. Dijete oponaša svoje roditelje i usvaja načine njihova ponašanja. Djeca što su manja to su im roditelji veći modeli ponašanja.

Zato, roditelj treba imati na umu:

• Budite svjesni svojeg ponašanja i riječi koje izgovarate pred djetetom. Želite li da se vaše dijete drukčije ponaša, najprije promijenite svoje ponašanje!
  • Komunicirajte s djetetom uz poštovanje djeteta
  • Pokazujte životni optimizam i zadovoljstvo životom i radom bez obzira na teškoće.

Djeca uče ono što doživljavaju

Dijete koje doživljava neprijateljsko ponašanje, uči se svađati.
Dijete koje doživljava ravnodušnost, uči biti osamljeno.
Dijete koje doživljava kritiziranje, uči osuđivati.
Dijete kojemu se često prigovara,
ne primjećuje da ga okolina voli.
Dijete koje doživljava osramoćivanje, uči se stidjeti samoga sebe.
Ako se dijete ismijava, ono uči biti povučeno.
Dijete koje doživljava toleranciju, uči biti strpljivo.
Ako se dijete ohrabruje, ono se uči samopouzdanju i sigurnosti.
Ako dijete doživljava pohvalu, ono uči prihvaćati i cijeniti druge.
Dijete koje doživljava poštenje, uči se biti pravedno.
Ako dijete živi sa sigurnošću, ono se uči povjerenju.
Dijete s kojim se razgovara, uči se razmišljati.
Ako dijete živi s prihvaćanjem i prijateljstvom, uči da je svijet mjesto na kojem je ugodno živjeti.
Ako dijete doživljava da se roditelji vole, uči da je obitelj zajednica ljubavi.
Ako vi živite s mirom, vaše će dijete živjeti spokojno.

(Dorothy  Law Nolte)

Pripremila: pedagoginja