« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038069
Učenici šestih razreda posjetili Zagreb
Autor: Snježana Mihočka, 11. 5. 2023.

4. svibnja učenici 6. a i 6. b razreda bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu. Pratnja učenicima bile su razrednice Sanja Antolić i Mirjana Mihalec te nastavnica povijesti Mirna Kovačić. U sklopu terenske nastave učenici su prvo posjetili Tehnički muzej „Nikola Tesla“ koji ih je oduševio.

U Demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle pratili su i sudjelovali u pokusima o izumu elektromotora (generatora) izmjenične struje, odnosno okretnome magnetskom polju, Teslinim visokofrekventnim strujama i bežičnom prijenosu  elektromagnetskih titraja. Uz to saznali su najvažnije detalje o životu i djelu Nikole Tesle. Nakon toga, učenici su slušali kratko predavanje o rudarstvu te razgledali model rudnika ugljena i metala u prirodnoj veličini. Na odjelu Transformacija energije predstavljen im je prikaz povijesnoga razvoja tehničkih rješenja naprava, strojeva, uređaja i postrojenja koji su pretvarajući energiju iz jednog oblika u drugi, omogućili dosege suvremene civilizacije. Posjet Tehničkom muzeju završio je razgledom odjela Prometa u kojem je sažeto prikazan povijesni razvoj prometnih sredstava na kopnu, u vodi i u zraku.

Nakon šetnje do centra Zagreba i kratkog predaha uz ručak u pivnici Medvedgrad učenici su nastavili razgled povijesnih i kulturnih znamenitosti grada Zagreba uz pomoć tableta - najsuvremenije tehnologije proširene (AR) i virtualne stvarnosti (VR). Tijekom razgleda uz pratnju vodiča iz organizacije Zagreb Time Travel učenici su svjedočili ispreplitanju prošlosti i sadašnjosti grada te upoznali nevidljive urbane legende i povijesne događaje. Na tabletu su vidjeli brojne virtualne povijesne likove i čuli njihove priče, skupljali bodove rješavajući edukativne povijesne pitalice i zadatke te tako usvojili školsko gradivo učeći kroz igru. Također su saznali brojne zanimljive činjenice o gradu i snimili kreativne fotografije sa zagrebačkim likovima/motivima stvarajući nezaboravne uspomene na naš glavni grad. Lokacije koje smo posjetili obuhvatile su: Manduševac - Katedralu - Dolac - Krvavi Most - M.J. Zagorku - Tkalčićevu ulicu - Kamenita vrata - Trg. Sv. Marka - Muzej prekinutih veza - Plato Gradec - A.G.Matoša – Uspinjaču. Terenska nastava završila je šetnjom od Trga bana Josipa Jelačića preko Zrinjevca do Glavnog željezničkog kolodvora te vožnjom organiziranim  autobusom natrag do Koprivnice.

Mirjana Mihalec, prof. engleskog jezika