« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038022
Obilježavanje Svjetskog dana oralnog zdravlja
Autor: Snježana Mihočka, 22. 3. 2023.

Svjetski dan oralnog zdravlja obilježava se 20. ožujka. Tom prigodom učenike 1. i 3. razreda u produženom boravku posjetila je dr. dentalne medicine gospođa Ivana Anić Podravec. Dr. Anić Podravec pojasnila je učenicima ulogu mliječnih i trajnih zubi. Učenici su razgovarajući s doktoricom zaključili kako prve mliječne zube gube sa 6 ili 7 godina starosti te im tada počinju rasti trajni zubi. Za prve zubiće koji ispadnu pobrine se zubić vila koja kao nagradu svakome ostavi dar u zamjenu za mliječni zub.

Kroz razgovor i mnoga zanimljiva pitanja doktorica je navodila učenike do zaključka da je važno održavati redovitu higijenu zubi kako bi oni bili zdravi i sjajni. Uz redovitu higijenu za zdravlje zuba važna je i pravilna prehrana koja mora sadržavati žitarice, voće i povrće, mliječne proizvode, ribu i mesu, a najmanje slatkiša i grickalica zbog kojih dolazi do kvarenja zuba.

Na modelu zubala učenici su vidjeli kako se pravilno zubi četkaju (kružnim pokretima, četkanje traje barem 2 do 3 minute te se preporuča koristiti zubni konac barem jednom dnevno.) Također doktorica Anić Podravec pokazala je učenicima kako izgledaju nezdravi zubi tj. zubi koji su puni karijesa i sitnih bakterija. Učenici su shvatili da je važno održavati svakodnevnu higijenu zubi, redovito posjećivati zubara koji pregledava, premazuje ili liječi pokvarene zube. Doktorici je sve vrijeme pomagao naš učenik Damjan Podravec koji pohađa produženi boravak pokazujući ostalim učenicima na modelu zubala kako izgledaju pokvareni zubi. Učenici su uživali u ovakvoj vrsti edukativnog predavanja i proširili svoje znanje o zubima i važnosti održavanja oralne higijene. Za kraj druženja doktorica im je podijelila letke i male paste za zube, a učenici su obećali da će redovito brinuti o oralnoj higijeni i posjećivati svojeg zubara.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar