« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038255
Učenici koji uče francuski jezik obilježili Mjesec Frankofonije
Autor: Snježana Mihočka, 17. 3. 2023.

U četvrtak 9. ožujka 2023. u dvorani „Vinko Zember“ i u predvorju Osnovne škole „Đuro Ester“ učenici koji uče francuski jezik obilježili su Mjesec Frankofonije priredbom pod nazivom Moi aussi, je parle français.

Vrijedni učenici 3.b. razreda, polaznici Francuske igraonice, vodili su program i predstavili nam se s tri pjesme na francuskom jeziku.

Pjesmom Écoute et répète predstavili su publici riječi na francuskom jeziku koje su iste ili slične u hrvatskom i drugim stranim jezicima. Drugom pjesmom pod nazivom La ballade des chiffres predstavili su brojeve, a trećom pjesmom La chanson des couleurs boje na francuskom jeziku. Za vrijeme pjevanja pjesmica učenici su pokazivali svoje likovne radove koji su predstavljali ključne riječi u pjesmama.

Učenici 4.a i 4.b razreda, polaznici izborne nastave Francuskoga jezika predstavili su nam se kroz pokret i pjesmu Salut na francuskom jeziku. Nakon toga, kratkim igrokazom su pokazali kako bi se snašli u jednoj francuskoj školi: pozdravili su se, upoznali, rekli kako se osjećaju, pokazali koji školski pribor imaju i rekli koje su im omiljene boje i geometrijski oblici.

Naši putnici, učenici 7.b i 8.a razreda svojim su prezentacijama predstavili svoje putovanje u Francusku. Pričali su o tome što ih se najviše dojmilo na terenskoj nastavi u Strasbourgu i Parizu i o čemu su razgovarali s Francuzima koje su intervjuirali. Mogli smo vidjeti prekrasne slike najpoznatijih znamenitosti u gradovima i umjetničkih djela u muzejima.

Učenici 5.a i 5.b razreda bili su domaćini u predvorju škole, predstavili su gostima i učenicima francuske specijalitete koje su spremile vrijedne ruke naših učenika iz 3., 4. i 5. razreda i njihovih članova obitelji. Mogli smo kušati razne ukusne delicije: Macarons, Miroir aux framboises, Gâteau aux pommes, Tarte au fromage blanc, Truffes au chocolat, Croissants, Flan parisien, Crêpes, Canelés. Nažalost, nismo sve stigli poslikati, prebrzo je sve nestalo. 😊

Na kraju priredbe, ravnateljica Sanja Prelogović pozdravila je sve prisutne i pohvalila učenike.

Hvala dragoj publici i vrijednim učenicima i njihovim obiteljima.

Pozivamo Vas i na reviju frankofonskih filmova u Kinu Velebit od 13. do 22. ožujka.

U najavi je i Pub kviz o Frankofoniji koji će se održati u Domu mladih Koprivnica. O detaljima uskoro!

Do sljedećeg francuskog gastro susreta,

Au revoir!

Madame Ana Kuhar