« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038032
Obilježili smo Tjedan mozga u produženom boravku
Autor: Snježana Mihočka, 17. 3. 2023.

U mjesecu ožujku cijeli tjedan u razdoblju od 13. do 17. 3. posvećen je najvažnijem organu za čovjekovu sposobnost razmišljanja – mozgu. Naziva se Tjedan mozga ili Brain Awareness Week, a ova godina je 22. po redu kako se obilježava. Učenici 1. i 3. razreda u produženom boravku organizirano vrijeme proveli su istražujući funkciju mozga u našem tijelu, od kojih se dijelova sastoji, koja je uloga lijeve i desne polutke te koju ulogu imaju pojedini centri u mozgu. Izradili su mali plakat o mozgu koristeći se slikovnim rječnikom „Ljudsko tijelo“.

Došli su do zaključka kako je važno trenirati mozak tj. aktivirati moždane vijuge da bi bolje promišljali i poboljšali svoje kognitivne sposobnosti. Rješavajući razne mozgalice, križaljke, labirinte i  zagonetke učenici su postepeno dolazili do rješenja i na taj način trenirali svoj mozak.

U srijedu 15. ožujka gošća u produženom boravku bila je učiteljica prirode, biologije i kemije Ana Marija Gončar. Održala je edukativno predavanje o mozgu za sve učenike – polaznike produženog boravka od 1. do 4. razreda. Učiteljica Ana Marija donijela je model mozga te učenicima objasnila od kojih se dijelova mozak sastoji. Učenici su zaključili da se mozak sastoji od velikog i malog mozga te moždanog stabla. Kroz zanimljivu priču o mozgu učiteljica Ana Marija učenicima je pojasnila funkciju malog mozga koji upravlja kretanjem i koordinacijom pokreta. Veliki mozak zaslužan je za učenje, pamćenje, razmišljanje, govor, osjete sluha, mirisa, dodira i vida dok moždano stablo nadzire disanje, rad srca, stanje budnosti i spavanje. Osim modela mozga učenici su vidjeli modele živčanih stanica – neurona od kojih je mozak izgrađen i koji su povezani u informacijsku mrežu mozga. Učiteljica je učenicima pojasnila i ulogu lijeve i desne polutke mozga. Skrenula je pozornost na razne ovisnosti (pušenje, alkohol i droga) koje loše utječu na mozak kao i činjenicu da su stariji ljudi skloni zaboravljanju jer im moždane stanice s godinama odumiru. Učenici su imali brojna znatiželjna pitanja na koja im je učiteljica Gončar rado odgovorila. Puni dojmova zaključili su da im je bilo zanimljivo slušati predavanje o mozgu te se vesele novim susretima.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar