« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038195
Maškare, maskenbal, fašnik, poklade, karneval
Autor: Snježana Mihočka, 28. 2. 2023.

VELJAČA JE BROJEM DANA MALA,

AL’ JE PUNA SMIJEHA, KARNEVALA!

Svi su učenici s veseljem dočekali ovaj dan kako bi maskirani došli u školu. Pokladni utorak je 22. veljače, dan kad traje drugi dio zimskog odmora. Tako smo se mi maskirali u petak, zadnji dan nastave prije praznika.

Učenici 2. i 4. razreda u produženom boravku imali su niz aktivnosti. Naučili su i zašto su se ljudi maskirali nekada, a zašto se maskiraju danas. Čitali smo informativni tekst „Zašto se maskiramo“ i koristili 3-2-1 metodu učenja. Učenici su ispisali tri stvari koje su danas zapamtili, dva pitanja za ostale učenike u vezi pročitanog teksta i jednu riječ koja ih podsjeća na maškare. U skupinama su čitali pjesme s temom maškara, ispunjavali mapu pjesme i predstavljali ju ostalim učenicima u skupini. Proučavali smo afričku kulturu i afričke maske pa su ugljenom i kredom crtali afričku masku po izboru. Najbolji dio dana bio je Ples pod maskama i Izbor najbolje maske. Družili smo se zajedno s učenicima 1. i 3. razreda u produženom boravku. Predstavljali smo se, sudjelovali u izboru najmaski po kategorijama, plesali, pjevali… Izabrali smo najstrašniju masku, najprincezu, najratnika, najsmješniju i masku sam svoj majstor.

Maskiranjem se nekada davno željelo otjerati zimu, bolesti i zle sile. Ljudi su se prerušavali, oblačili odjeću naopako ili prekrivali lice, proizvodili buku ili pak sipali pepeo. Povorkom i spaljivanjem princa Fašnika ljudi su slavili pobjedu nad zimom. Danas maskiranjem možemo postati netko drugi. Tako šetamo kroz vrijeme i stoljeća, putujemo u prošlost, sadašnjost i budućnost, postajemo junaci, princeze, poznate osobe….. To je dan zabave i veselja, dan kad uzmemo čarobni štapić u ruke, tri puta zamahnemo njime, prebacimo plašt, stavimo masku na lice, šešir na glavu i zabavljamo se!

Svatko jednom poželi biti ono što ne može biti.

Bar nakratko se u svakoj veljači možemo iza maske skriti.

Učiteljica Lucia Matas