« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038032
Tematski dan La Chandeleur: učenici koji polaze izbornu nastavu francuskog jezika i Francusku igraonicu pripremali su palačinke povodom blagdana Svijećnice
Autor: Snježana Mihočka, 3. 2. 2023.

Učenici koji uče francuski jezik iz 3.b, 4.a i b, 5.a, 7.b i 8.a razreda obilježili su blagdan Svijećnicu (La Chandeleur) na francuski način - pripremajući palačinke.

Četrdeset dana nakon Božića, 2. veljače blagdan je koji se na francuskom jeziku zove La fête de la Chandeleur. Na taj blagdan katolici slave prikazanje Isusovo u hramu. No ta svetkovina je nastala još u vrijeme Rimljana koji su tim povodom palili svijeće (simbol svjetla) i nosili ih u povorci do rimskog trga.

U 5. stoljeću se počeo održavati kršćanski blagdan Svijećnica koji je dobio ime po toj procesiji svijeća (la chandelle = La Chandeleur). Ima nekoliko objašnjenja zašto se u Francuskoj povodom tog blagdana peku palačinke. Jedna priča kaže da je Papa Gelazije I iscprljene vjernike nakon procesije sa svijećama častio s pogačom od jaja i brašna. Druga priča kaže da su seljaci u to vrijeme, pripremajući se za prvu sjetvu, prizivajući proljeće i sunce, pekli pogaču od jaja i starih zaliha brašna (koja je kasnije uz neke promjene u receptu postala palačinka). Palačinka zbog svog okruglog oblika i zlatne boje bila je simbol sunca, odnosno svjetla.

Postoje zanimljivi običaji koji se vežu uz proslavu Svijećnice u Francuskoj. Prvi je običaj da se za vrijeme pečenja palačinki u jednoj ruci drži zlatnik (ili kovanica), a drugom rukom se palačinka mora okrenuti u zraku i ako uspješno padne na dobru stranu, to znači sreću i blagostanje tijekom cijele godine. Drugi zanimljiv običaj je da se prva pečena palačinka stavi na vrh ormara i tamo ostavi cijele godine, palačinka se neće pokvariti i odagnat će oskudicu i bijedu.

Osim što su ispekli i kušali palačinke prema francuskom receptu, učenici su pripremili 2 plakata i nekoliko crteža. Na jednom, trojezičnom plakatu prikazano je što je Svijećnica i koji su simboli tog blagdana. Na drugom plakatu, koji je pisan na francuskom jeziku, prikazano je što nam sve treba za izradu palačinki, postupak i recept.

Fotografije plakata kao i ostale fotografije nastale tijekom obilježavanja ovog blagdana možete pogledati u galeriji slika.

Učiteljica francuskog jezika, Ana Kuhar