« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2037971
Osnovna škola „Đuro Ester“ dobila vrijednu Erasmus akreditaciju
Autor: Mirna Kovačić, 2. 2. 2023.

Agencija za mobilnost i programe Europske unije dodijelila je Osnovnoj školi „Đuro Ester“ Erasmus akreditaciju. Time se potvrđuje da je škola izradila detaljan i kvalitetan plan za provedbu strukturiranih aktivnosti mobilnosti u okviru projektnog razdoblja do 2027. godine. S ovom akreditacijom škole dobivaju pristup izvoru financiranja mobilnosti i ostalih projektnih aktivnosti tijekom svih sljedećih pet godina provedbe programa.

Naši učenici i nastavnici dobili su izuzetnu mogućnost za profesionalni i osobni razvoj. Naša škola sad može definirati vlastite potrebe i ostvarivati ciljeve tempom koji samo odredimo. Konkretno, Osnovna škola „Đuro Ester“ svake će godine dobivati financijska sredstva za nove mobilnosti i nastavnika i učenika čime će zasigurno biti unaprijeđena kvaliteta poučavanja i učenja. Škola je samim činom dobivanja Erasmus akreditacije dokazala kako zna kvalitetno planirati i provoditi europske projekte te se sad više ne mora prijavljivati na pojedinačne natječaje za dobivanje sredstava već su joj ona unaprijed zajamčena.

Osnovna škola „Đuro Ester“ izabrana je na temelju javnog poziva Agencije za mobilnost i programe EU (na koji je trebalo aplicirati do listopada prošle godine). Velika je to čast i nagrada cijelom projektnom timu. Nesumnjivo će upravo ova akreditacija biti dodatni poticaj za još jedan iskorak naše škole, a naša Koprivnica će se još čvršće pozicionirati na Erasmus karti Europe.

Naša škola prethodno je ostvarila niz mobilnosti s učenicima i nastavnicima uključivši se u europske projekte od 2016. godine. Tako su se naši nastavnici i učenici mogli educirati u Ujedinjenom Kraljevstvu, Portugalu, Španjolskoj, Italiji, Islandu, Njemačkoj, Luksemburgu, Belgiji i drugim europskim državama te su svakako donijeli europsko ozračje u našu školu. Sudjelovanje u europskim projektima omogućilo je suradnju i interakciju naših učenika s njihovim vršnjacima iz drugih europskih zemalja čime su razvijali svoje komunikacijske i socijalne vještine te upoznavati druge kulture, jezike i načine života što je posredno dovelo do odbacivanja ukorijenjenih predrasuda i poštivanja različitosti. Dosad provedene mobilnosti nastavnika i učenika rezultirale su učinkovitijim i kreativnijim pristupom u radu s učenicima osobito na povezivanju sadržaja gradiva različitih predmeta što je temelj kvalitetnog obrazovanja i učenja za život.

Učenicima naše škole sada je omogućeno putovanje u brojne europske zemlje, posjet školama, razmjena ideja s vršnjacima iz inozemstva te povećanje digitalnih, kulturnih i jezičnih kompetencija. Učitelji će kroz projekte mobilnosti imati priliku sudjelovati na stručnim usavršavanjima koje samostalno odaberu te posjetiti škole diljem Europe u kojima će promatrati rad svojih kolega, implementirajući najbolje primjere europske prakse u rad svoje škole.

Članovi Erasmus tima morali su vrlo detaljno opisati svoje potrebe i definirati ciljeve u petogodišnjem razdoblju. Odredili smo ciljeve koji se odnose na unaprjeđenje rada s darovitim učenicima i rad s učenicima s poteškoćama, zatim unaprjeđenje kompetencija učenika iz matematičko-tehničkog područja, odnosno kreativnog promišljanja i rješavanja problema. Planiramo sustavno razvijati ekološku svijest kod učenika nizom aktivnosti koje svoje temelje imaju u održivom razvoju. Također, radit ćemo na razvijanju komunikacijskih i IKT vještina ali i na razvijanju motoričkih sposobnosti učenika. Svakako je cilj i angažiranost u kvalitetnoj provedbi svih oblika izvanučioničke nastave. Osnovna škola „Đuro Ester“ sada će imati ambiciozan europski put koji će nas sasvim sigurno voditi do novih uspjeha i općenito do unaprjeđenja kvalitete poučavanja i učenja. Akreditacija će zasigurno povećati broj sudionika u projektnim aktivnostima te na taj način povećati kvalitetu rada cijele škole.

Mirna Kovačić

Školski Erasmus koordinator Osnovne škola „Đuro Ester“