« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038032
Međunarodni dan sjećanja na Holokaust i ove je godine obilježen brojnim aktivnostima
Autor: Mirna Kovačić, 31. 1. 2023.

27. siječnja obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na Holokaust, dan kada se prisjećamo na one koji su patili i umrli u vrijeme holokausta u Europi. Sjećamo se smrti 6 milijuna Židova koji su stradali u vrijeme nacističkog režima, kao i milijuna rasnih, etničkih i vjerskih manjina.

Svrha brojnih aktivnosti s učenicima jest komemorirati nevine žrtve čija je jedina krivica bila u boji kože, crtama lica, materinjem jeziku, imenu i prezimenu ili načinu na kojem se mole bogu. Tijekom 30-ih i 40-ih godina 20 stoljeća osnovna ljudska prava oduzeta su Židovskom narodu i ostalim manjinama. Jedno za drugim, nestajala su ljudska prava na rad, na obiteljski život i na prakticiranje religije.

Ovaj iznimno važan dan obilježen je u Osnovnoj školi „Đuro Ester“ nizom aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o suvremenim oblicima antisemitizma, ksenofobije i svih oblika mržnje sa svrhom promidžbe poštivanja ljudskih prava, naročito manjina.

U četvrtak, 19. siječnja 2023., učiteljica povijesti Mirna Kovačić održala je radionicu na Šoa akademiji u Zagrebu zajedno s učiteljicom hrvatskoga jezika Ines Vađunec iz OŠ „Braća Radić“ za okupljene osnovnoškolske i srednjoškolske nastavnike i učenike. Tema radionice bila je „Diskriminacija manjinskih skupina“. Na radionici je iznesen kratki povijesni pregled razvoja mržnje prema Židovima tijekom stoljeća te su sudionici analizirali niz slikovnih izvora koji su predstavljali pripadnike Židova ili Roma s naglaskom na borbu protiv predrasuda, stereotipa i diskriminacije. Pogledan je i analiziran film „Zovemo se Romi“ nakon čega su sudionici radom u skupinama analizirali dobivene povijesne izvore. U zaključku radionice komentiran je odnos prema Romima danas te što mi kao pojedinci možemo napraviti kako bi se smanjila diskriminacija.

Od utorka do četvrtka, 24. – 26. siječnja 2023., učiteljica povijesti Mirna Kovačić sudjelovala je na državnom skupu na temu „Poučavanje i učenje o Holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti“ koji je održan u Osijeku. Skup se sastojao od niza izlaganja renomiranih stručnjaka, brojnih radionica, analize filmskih izvora te obilaska terena tijekom kojeg se posjetilo židovsko groblje u Đakovu te židovski Osijek i Židovska općina Osijek. Tijekom skupa su prikupljeni odlični nastavni materijali koji će poslužiti za rad s učenicima.

U petak, 27. siječnja 2023., u prostoru Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica obilježen je Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta prigodnim kulturno-umjetničkim programom. Program su osmislile učiteljice Mirna Kovačić i Ines Vađunec, a u njemu su sudjelovali učenici OŠ „Đuro Ester“, OŠ „Braća Radić“ i OŠ „Podolice“ sa svojim nastavnicima. Na prigodni program stigli su i predstavnici Židovske općine Koprivnica dr. Sanja Švarc Janjanin te Mira Relić Wolfensson,  predstavnici UABA-e Koprivnica te ravnatelji OŠ „Đuro Ester“ Sanja Prelogović, OŠ „Braća Radić“ Krešo Grgac i OŠ „Podolice“ Helena Knežević. Posebnu zahvalu upućujemo gradskoj knjižnici na podršci, suradnji i ustupanju prostora kao i  svim nastavnicima i učenicima uključenima u program. U kulturno-umjetničkom dijelu programa sudjelovali su učenici OŠ „Đuro Ester“ i OŠ „Braća Radić“ prigodnim recitacijama i glazbenim točkama. Našu školu predstavio je Roko Lokotar dirljivom izvedbom skladbe Hava Nagila na električnoj gitari, dok su učenici Marta Žufika Marđetko i Jan Jelak  interpretirali poeziju autora koji su preživjeli Holokaust. Učenika Leona Tasoti Kivač je pod mentorstvom učitelja Mihaela Kivača emotivno izvela židovski napjev Tumbalalaika.

Nakon njihova nastupa slijedilo je predavanje učiteljice Mirne Kovačić koja je dala povijesni pregled razvoja mržnje prema Židovima tijekom stoljeća i pripremila uvod za izlaganje gospođe Mire Relić Wolfensson koja je okupljenima iznijela izuzetno potresno svjedočanstvo o stradanju svoje obitelji tijekom Holokausta. Nakon izlaganja organizirana je radionica za učenike vezana uz diskriminaciju manjinskih skupina koju su provele Mirna Kovačić i Ines Vađunec.

Uslijedio je odlazak učenika osmih razreda na predstavu „Anne Frank“ u realizaciji kazališta „Trešnja“ iz Zagreba. Riječ je o monodrami koja kroz monolog glavne glumice i dokumentarni film daje uvid u život poznate židovske djevojčice Anne Frank.

Holokaust će zauvijek ostati upozorenje što sve mogu učiniti mržnja, rasizam i predrasude. Poginule ne možemo vratiti ali možemo čuvati sjećanje na milijune koji su poginuli boreći se za pravedan svijet za sve.

Mirna Kovačić, prof.