« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038179
Međunarodni projekt „Šafran“
Autor: Mirna Kovačić, 3. 1. 2023.

Učenici 8. razreda OŠ „Đuro Ester“ posadili su ispred škole lukovice šafrana u sklopu Projekta “Šafran”. Projekt škola provodi u suradnji s JUSP Jasenovac u spomen na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece stradale tijekom Holokausta, a sadnja lukovica jedna je u nizu aktivnosti koje se provode tijekom cijele godine s ciljem podizanja svijesti o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

Projekt Šafran (The Crocus Project) pokrenula je Irska zaklada za obrazovanje o holokaustu, a u našoj zemlji surađuje s Javnom ustanovom Spomen područje Jasenovac. U projekt se svake godine uključuju škole iz cijeloga svijeta. Projekt na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom holokausta i podiže svijest o opasnostima  diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Holocaust Education Trust Ireland opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se sade u kasnu jesen u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u holokaustu.

Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Nositelji ovog projekta su učenici osmih razreda pod vodstvom učiteljice povijesti Mirne Kovačić. Zahvaljujemo kolegici Vesni Hižman Perošić, našoj svestranoj učiteljici tjelesne i zdravstvene kulture i voditeljici učeničke Zadruge na pomoći oko sadnje šafrana te našem vještom i susretljivom domaru gospodinu Nenadu Fabiću koji je izradio divan okvir za sadnju šafrana u obliku Davidove zvijezde. Očekujemo da naši šafrani niknu krajem siječnja i početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na holokaust, 27. siječnja.

Obilježavanje ovoga dana i sadnja lukovica žutog šafrana samo su neke od aktivnosti vezane za navedeni projekt koji na zanimljiv način upoznaje mlade ljude s temom holokausta te podiže svijest o svim oblicima diskriminacije i predrasuda.

Mirna Kovačić