« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2037895
OŠ „Đuro Ester“ u eTwinning projektu Promocija obrtničkih zanimanja
Autor: Snježana Mihočka, 20. 12. 2022.

U školskoj godini 2022./2023. Osnovna škola „Đuro Ester“ uključila se u međunarodni eTwinning projekt Promocija obrtničkih zanimanja u kojem sudjeluju osnovne i srednje škole iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine. Za službeni logo projekta odabran je rad naše učenice Marije Petrović, osvojivši najviše glasova učenika, učitelja i nastavnika škola partnerskih zemalja.

Cilj projekta je motivirati učenike osnovnih škola za obrtnička zanimanja, ostvariti suradnju učenika osnovne i srednje škole kroz radionice izrade proizvoda, razvoj kreativnosti, manualnih vještina, marketinških i poduzetničkih vještina. Rezultat projekta su ostvarene zajedničke radionice te prodajne izložbe proizvoda. Glavni koordinator projekta je Industrijsko-obrtnička škola Slatina.

U OŠ „Đuro Ester“ projekt vode učiteljica tehničke kulture Tijana Martić s učenicima 8.-ih razreda te knjižničarka Nikolina Sabolić s učenicima polaznicima izvannastavne aktivnosti Novinarska grupa. Na realizaciji projekta naša škola surađuje sa susjednom Obrtničkom školom Koprivnica, i to provedbom zajedničkih radionica, edukacija i susreta učenika, koji se organiziraju u suradnji s djelatnicima Obrtničke škole - ravnateljem Zlatkom Martićem, pedagogom Tomislavom Terstenjakom, knjižničarkom Ljiljanom Mraz te nastavnicima praktične nastave Miroslavom Štefancem (za zanimanje stolar), Zoranom Kneževićem (za zanimanje pekar i pomoćni pekar) i Igorom Sračekom (za zanimanja elektroinstalater i elektromehaničar).

Tijekom projekta naši će se stariji učenici viših razreda preispitati svoje interese, vještine i sklonosti u okviru profesionalnog usmjeravanja, upoznati se s programima obrazovanja koje nudi Obrtnička škola Koprivnica kao i projektima mobilnosti, aktivnostima te mogućnostima inozemne stručne prakse koju ostvaruju učenici različitih usmjerenja Obrtničke škole tijekom obrazovanja i osposobljavanja u struci. U sklopu nastave Tehničke kulture učenici 8. razreda OŠ „Đuro Ester“ ostvarit će zajedničke radionice izrade i izložbe proizvoda s učenicima Obrtničke škole dok će učenici 7. i 8. razreda Novinarske grupe izrađivati medijski materijal te pratiti događanja promidžbenim aktivnostima.

Tijekom studenoga učenici iz partnerskih škola izrađivali su prijedloge za logo projekta dok je početkom prosinca provedeno glasovanje za najbolji logo. Osim pobjedničkog rješenja Marije Petrović u izboru za logo koji će na najbolji način promovirati projekt, svojim je radom sudjelovala i naša učenica Gala Knežević. Učenice su polaznice školske Novinarske grupe, a svoje su prijedloge loga izradile u alatu Free Logo Maker.

Prijedlog loga Marije Petrović                          Prijedlog loga Gale Knežević

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.

voditeljica Novinarske grupe