« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2037895
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
Autor: Mirna Kovačić, 21. 11. 2022.

18. studenoga obilježavamo jedan od najtužnijih, ali i najvažnijih datuma hrvatske povijesti „Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje“. Danom sjećanja na žrtve Domovinskog rata obilježavamo sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, a istovremeno počinjen pokolj u Škabrnji.

Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginulo je više od 1600, a ranjeno više od 2500 osoba. U koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika.

Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i smrti 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA-a i srpski pobunjenici, koji su Škabrnju spalili i u potpunosti uništili. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran.

Vukovar postao simbol hrvatskog otpora, borbe za slobodu, herojstva, brojnih znanih i neznanih junaka koji će ostati trajno upisani u sjećanje hrvatskog naroda.

Učitelji su prenijeli priču i osjećaje, a učenici motivirani ljubavlju prema svome narodu i domovini izrađivali su makete, modele, plakate, literarne i likovne radove i pokazali kako i mlade generacije poštuju i cijene žrtve svih onih koji nisu dočekali koračati slobodnom i samostalnom Hrvatskom.

U programu su sudjelovali:

Dramsko-recitatorska (Sanja Kapusta); Likovna grupa (Darko Markić); Biblijsko-dramska grupa (Donata Gravić); Klub mladih tehničara (Tijana Martić); 1.b (Nada Čolak), 2.a (Nina Galinec), 2.b (Dijana Veh), 4.a (Maja Sinjeri), 3.b (Jasna Tkalčec), 4.b (Biserka Knez); 5.a, Povijest za budućnost i Učimo istraživanjem (Mirna Kovačić).

Zahvaljujemo i gospodinu Ivanu Palu (Predsjedniku gradskog vijeća Grada Koprivnice) i ravnateljici Sanji Prelogović koji su otvorili program Obilježavanja i prisustvovali programu.

Hvala svima učiteljima i djelatnicima škole koji su na bilo koji način pomogli i podržali ostvarivanje programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u našoj školi.

Mirna Kovačić, prof.

Pogledajte fotogaleriju (klik na poveznicu)