« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2037911
Projekt „Podravska Republika“ predstavljen u Gradskom parku povodom Dana grada Koprivnice
Autor: Mirna Kovačić, 13. 11. 2022.

Projekt „Podravska Republika“ vezan je uz obilježavanje 79. godišnjice osnutka Podravske Republike,  teritorijalne jedinice koja se protezala od Ivanščice na zapadu, odnosno od Ludbrega, pa do Virovitice na istoku, a središte joj je postao grad Koprivnica. Sama je Podravska Republika postojala od  listopada 1943., dok je 7.11.1943. oslobođena Koprivnica postala njeno središte. 9.2.1944. teritorij je ponovno okupiran a njen kratki životi postao je jedan od temelja antifašističke baštine našega grada.

U sklopu 666. rođendana našega grada obilježen je i osnutak Podravske Republike, a sam je program uvertira za okruglu 80. godišnjicu u studenom sljedeće godine. U obilježavanje te  godišnjice  uključili su se učenici 8. razreda Osnovne škole „Đuro Ester“ Koprivnica i Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica sa svojim učiteljicama Mirnom Kovačić (OŠ „Đuro Ester“) i Ines Vađunec (OŠ „Braća Radić“), a u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista Grada Koprivnice.

Sam program odvijao se u subotu, 5. studenoga 2022., u koprivničkom parku kraj paviljona gdje je postavljen štand i predstavljen projekt zainteresiranim građanima, a predstavili su ga učenici naše škole uključeni u rad povijesne grupe Povijest za budućnost (Jan Jelak, Roko Lokotar, Marta Žufika Marđetko, Natan Knežević, Andros Dimić Arambašić, Anja Marković, Matko Zainul Kurcinak, Patrik Prekpalaj).

U kulturno-umjetničkom dijelu programa koji su pripremile ove dvije gradske osnovne škole, naši su učenici sudjelovali izložbom likovnih radova (mentor učenicima OŠ „Đuro Ester bio je Darko Markić) – idejnih rješenja za državna obilježja Podravske Republike, prezentacijom dviju digitalnih igara za utvrđivanje znanja o povijesti Koprivnice u 2. svjetskom ratu te usmenim izlaganjem o pojedinim dijelovima života Koprivnice u tom razdoblju (mentorice Mirna Kovačić i Ines Vađunec). Građani su pažljivo slušali izlaganja i odigrali igre te osvojili straničnike koji su prikazivali povijest Koprivnice od 1941. do 1945. Naši su im učenici predstavili i veliku lentu za utvrđivanje znanja o tom dijelu koprivničke povijesti.

Učenici su pokazali sigurnost u nastupu i umijeće u uključivanju građanstva u ovaj projekt te su pritom proširili i utvrdili svoja znanja o povijesnoj baštini našega grada.

Mirna Kovačić, prof.