« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2035396
Kako postupiti u slučaju prirodnih katastrofa i opasnosti
Autor: Snježana Mihočka, 9. 11. 2022.

U petak 4. studenoga svi učenici razredne sudjelovali su u edukaciju u području zaštite i spašavanja koju su održali djelatnici Službe civilne zaštite Koprivnica, djelatnik PU Koprivničko-križevačke te djelatnik HGSS-a, Stanice Koprivnica.

Edukacija učenika održana je povodom Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa. Učenici su učili kako prepoznati opasnosti i postupiti u slučaju požara, potresa, poplava i drugih velikih nesreća i kriza izazvanih prirodnim nepogodama. Upoznali su se s uslugama žurnih službi u spašavanju te jedinstvenim europskim brojem za žurne pozive 112.

Uz ulogu policije u zaštiti i spašavanju učenici su se upoznali i s ulogom policijskih pasa tragača obučenih za pronalazak droge i opojnih sredstava te imali prilike vidjeti demonstraciju kako pas Ilaja pronalazi takvo sredstvo.

Djelatnik HGSS-a upozorio je učenike kako se ponašati u prirodi, što je potrebno obavezno nositi sa sobom i kako postupiti u slučaju nezgode ili druge potrebe. Učenici su razgledali opremu koju HGSS koristi prilikom akcija, saznali koja je njihova uloga u spašavanju i zaštiti te ono najvažnije, što trebaju učiniti kako bi sami pridonijeli zaštiti i spašavanju u situaciji kada je ugrožen njihov život ili zdravlje.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.