« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2035386
Svjetski dan mentalnog zdravlja – učenici Novinarske grupe predlažu digitalni detoks
Autor: Snježana Mihočka, 12. 10. 2022.

Možete li se zamisliti bez digitalnih uređaja? Bez neprestanog pogledavanja na mobitel, surfanja po društvenim mrežama, bez komentara, emoija i stalne glazbe? E pa, ako pokušate mobitel malo staviti sa strane, što je isprva teško, no sve je stvar navike, vidjet ćete kako to može biti jako dobro za vas, za vaš osjećaj smirenja, opuštanja i kvalitetnije ispunjenog vremena nakon kojeg ćete osjećati veće zadovoljstvo.

Danas živimo s internetom i različitim uređajima, trebaju nam za posao, školu, dogovore, slobodno vrijeme, ali postajemo svjesni da ih koristimo previše. Često i zbog straha od propuštanja, koji se označava kao FOMO (Fear of missing out).

Cijelom je društvu jasno da prekomjerno korištenje ekrana negativno utječe na zdravlje, osobito na mentalno zdravlje - izaziva stres, smanjuje našu sposobnost koncentracije i organizacije, izaziva osjećaj umora, napetosti, tjeskobe, bezvoljnosti, nezainteresiranosti, manjak samopouzdanja, manjak brige za sebe i druge, a može dovesti i do depresije. Kako brinemo za svoje tjelesno zdravlje (temperatura, viroza…), još više moramo brinuti za svoje mentalno zdravlje.

Ako se osjećate slično, osjećate nedostatak stvarnog druženja s prijateljima i obitelji, ne znate kako vam prolaze dani, vrijeme je da nešto poduzmete. Učenici Novinarske grupe predlažu digitalni detoks – to je određena količina vremena koju odlučujemo provesti bez ikakvih digitalnih uređaja. Često provodimo i više od 5 sati u digitalnom svijetu, to ne mora biti samo na mobitelima. Prema raznim istraživanjima (https://elitecontentmarketer.com/screen-time-statistics/) 45 %  - 50 % adolescenata slaže se da provodi puno vremena na svojim digitalnim uređajima, a čak i oni smatraju da je to nezdravo puno. Uz pomoć digitalnog detoksa mozak vraćamo natrag u stvarni svijet. Virtualna stvarnost je često jako brza, sve se odvija na dodir ili kratku naredbu, pa nam se pravi svijet čini spor i nezanimljiv. Nakon što provedemo tjedan ili više na način da točno planiramo vrijeme u kojem nećemo koristiti digitalne uređaje, naviknut ćemo se na tu praksu i živjeti zdravije i opuštenije.

Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja (10. listopada) učenici Novinarske grupe s voditeljicom Nikolinom Sabolić izradili su digitalni i analogni plakat s trikovima i savjetima kako uspješno započeti s izazovom digitalne detoksikacije, kojoj se pridaje sve više pažnje u kontekstu brige za mentalno zdravlje.

Trikove i savjete za digitalni detoks pogledajte na ovom plakatu: https://bit.ly/DigitalniDetoks

Mirta Jurić, 8.a

(Novinarska grupa)