« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2035416
Učenici OŠ „Đuro Ester“ sudjelovali na Komemoraciji i Okruglom stolu u povodu 80. godišnjice zatvaranja logora Danice
Autor: Mirna Kovačić, 28. 9. 2022.

U povodu 80. godišnjice zatvaranja logora Danice u Koprivnici (1. rujna 1942.) u ponedjeljak, 26. rujna održana je komemoracija i okrugli stol na prostoru Spomen područja Danica. Na komemoraciji su sudjelovali  i učenici 8. razreda naše Škole, uključeni u rad povijesne grupe „Povijest za budućnost“.

Učenici Roko Lokotar, Jan Jelak, Marta Žufika Marđetko, Natan Knežević, Marta Žufika Marđetko, Ema Arko, Leo Martinković i Stjepan Ivanček, uz učiteljicu Mirnu Kovačić sudjelovali su prigodnim kulturno-umjetničkim programom u Komemoraciji.

Roko Lokotar je na električnoj gitari dirljivo interpretirao hebrejski napjev „Hava Nagila“, dok je Marta Žufika Marđetko pročitala pjesmu o tragičnoj sudbini logorašice.

Na Komemoraciji su također sudjelovale delegacije Grada Koprivnice, Koprivničko-križevačke županije, Saveza antifašističkih boraca RH, Židovske općine Koprivnica, Vijeća srpske nacionalne manjine Koprivničko-križevačke županije, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Koprivnice, kao i delegacije antifašističkih udruga s područja Koprivničko-križevačke županije, Međimurske županije, Grada Varaždina i Grada Križevaca.

U sklopu Okruglog stola, kojeg su vodili viši kustos Dražen Ernečić i muzejska savjetnica iz Zagreba Nataša Mataušić, bilo je riječi o stradanju logoraša s posebnim osvrtom na stradanje zatočenika Danice (prvom koncentracijskom logoru u NDH). Svoj doprinos programu dali su učenici povijesnih grupa 8. razreda svih koprivničkih osnovnih škola pod mentorstvom svojih profesorica povijesti.

Mirna Kovačić, prof.