« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038255
Daroviti učenici posjetili mađarski grad Pečuh
Autor: Snježana Mihočka, 25. 10. 2021.

Učenici šestih i sedmih razreda koprivničkih osnovnih škola posjetili su Pečuh, jedan od najljepših gradova u Mađarskoj. Putovanje je ostvareno od 22. do 23. rujna 2021. u sklopu projekta za darovite učenike Knowlege well. U projektu sudjeluju dvije škole iz Mađarske i tri osnovne škole iz Koprivnice.

Na terenskoj nastavi u Pečuhu učenici su razgledali značajne spomenike kulturne i povijesne baštine ovoga grada uz koji nas vežu povijesne spone. Posjetili su arheološki muzej Cella Septichora. Cella Septichora je ranokršćanska nekropola izgrađena krajem 4. stoljeća i ranokršćanski mauzolej. Sastoji se od sedam podzemnih prostorija i čuva ostatke ranokršćanskih grobnica. Uvrštena je na UNESCO-ov popis svjetski kulturne baštine. Posjetili su i Victor Vasarely Museum, muzej slavnog umjetnika porijeklom iz Pečuha koji se u svojim djelima koristio tehnikom optičke iluzije. Turističkim vlakićem razgledali su centar grada i svjedočili brojnim kulturnim događanjima koja obogaćuju život u gradu. Tijekom posjeta mađarskoj školi „Sztarai“ učenici su sudjelovali na edukativnim radionicama koje su vodili mađarski učitelji uz prijevod na hrvatski jezik. Naučili su ponešto o mađarskim gradovima i tradiciji te kakav je okoliš i postotak mikroorganizama u vodi. S učenicima iz mađarske igrali su matematičke igre.

Drugoga dana upoznali su se s prirodnim ljepotama koje okružuju grad Pečuh. Penjali su se na brdo Mecsek. Mecsek je planinski lanac u južnoj Mađarskoj. Smješteno je u regiji Baranya na sjeveru grada Pečuha. Vidjeli su televizijski toranj, malo sanjkalište – skijalište, stari rudnik ugljena te predivne panorame. Planinarskim putem došli su do utvrde Pečuha. Nakon ručka imali su slobodno vrijeme za odmor,  a potom krenuli prema Koprivnici.

Nastavlja se suradnja hrvatskih i mađarskih škola u projektu Knowledge well te tijekom studenoga očekujemo dolazak mađarskih učenika u naš grad Koprivnicu.

Gala Knežević i Marija Petrović, 6.a

Novinarska grupa