« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038032
Uz PMF usput osvojeno i Sljeme!
Autor: Mirna Kovačić, 11. 4. 2019.

Učenici, zaljubljenici u geografiju i matematiku sudjelovali su 5. travnja na Otvorenom danu geografije i matematike na PMF-u u okviru jednodnevnog festivala prirodoslovlja i matematike „Dan i noć na PMF-u“. Cilj je približavanje znanosti javnosti te poticanje mladih na istraživanje i otkrivanje novih spoznaja.

Podijeljeni u dvije skupine, učenici su se aktivno uključili u radionice na geografskom i matematičkom odsjeku.

Tridesetak mladih geografa u pratnji svojih učiteljica (Dubravka Vajdić Kolarić i Mirna Kovačić) imalo je prilike vidjeti na koji način se geografski sadržaji poučavaju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Učenicima su studenti geografskog odsjeka demonstrirali razne pokuse iz fizičke geografije poput erozije tla (o problemu uništenja tla), fluvijalnim i marinskim procesima (o utjecaju rijeka i mora na oblikovanje reljefa), te zanimljive pokuse koji objašnjavaju pojavu oblaka, magle i tornada. Učenici su također mogli naučiti osnove urbanizma i prostornog planiranja, a veliko zanimanje privukla je i radionica Život u sjeni vulkana, Na rubu svjetlosti, Kartografija kao umjetnost, te 3D pješčanik, pomoću kojeg se na vrlo zoran i suvremen način učenicima objašnjava reljef prostora i predočavanje reljefa na zemljovidima.

Slijedila su isto tako zanimljiva kraća predavanja: (Ne)mir (Versajski mir kao pokretač novih sukoba u Europi) i Šetnja po Mjesecu.

Istovremeno, na matematičkom odsjeku u pratnji učitelja Ivana Piskača učenici su se mogli uključiti u radionice: Vremeplov, Matematika žongliranja, Kriptografija, Veliki matematički kviz, Matematičke igre, Virtualna stvarnost, Matematika i mediji te Matematika i umjetnost. Učenici su sudjelovali u interaktivnim radionicama istražujući brojne prostorije Matematičkog odsjeka. Kroz jedanaest tematski povezanih dvorana učenici su prolazili vlastitim tempom, zadržavali se prema interesu u pojedinim sobama i uživali u velikom broju zanimljivih matematičkih pokusa, demonstracija i igara.

Završetkom radionica i predavanja, krenuli smo na drugi dio terenske nastave, u Park prirode Medvednica. Medvednica predstavlja idealno odredište za aktivan odmor, a slovi kao najdraže izletište Zagrepčana. Svojom ljepotom oduševljava posjetitelje u svako godišnje doba. Nakon okrijepe i druženja, učenici su rješavali zadatke na temelju isječaka različitih karata Medvednice i Zagreba.

Proučivši Medvednicu na kartama, slijedila je lagana šetnja od Puntijarke (grebenskim šumskim putom) do TV tornja na Sljemenu (1033 m NV), odnosno do staze gdje se odvija natjecanje Snježna kraljica. Na samom vrhu se osim TV tornja visokog 169 metara, nalazi i gornja stanica žičare Crvenog spusta i nekoliko ugostiteljskih objekata. Učenici su uživali u lijepom pogledu na dobar dio Hrvatskog Zagorja koji seže u pravcu sjeverozapada sve do Julijskih Alpa u Sloveniji.

Posebnu radost učenicima pružio je snijeg koji se uspio održati do ovih dana i učenicima pružiti zimske radosti.

Tako je završio dan pun dojmova i novih spoznaja.

Učenicima, ponajboljim geografima i matematičarima naše škole, ovo je bilo vrlo vrijedno iskustvo i nagrada za sav njihov trud tijekom školske godine. Unaprijed se radujemo novoj terenskoj nastavi s našim vrijednim učenicima.

Dubravka Vajdić Kolarić, Mirna Kovačić i Ivan Piskač

Pogledajte galeriju fotografija