« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2036885
OBILJEŽILI SMO MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI
Autor: Snježana Mihočka, 21. 12. 2015.

Svake se godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinaca šira javnost nastoji osvijestiti o problemima zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti. Ovom ozbiljnom problemu današnjice i u našoj školi posvetili smo posebnu pozornost i organizirali za učenike i njihove roditelje radionice i tematska predavanja kako bi upozorili na probleme i opasnosti koje donosi ovisničko ponašanje te promicali zdrave načine života.

Osim učitelja i stručnih suradnika škole o problemima ovisnosti govorili su i naši dragi suradnici iz Policijske uprave Koprivničko-križevačke, Kluba liječenih alkoholičara „Podravka“ i Udruge HORUS. Učenici petih razreda imali su prilike razgovarati s djelatnicima KLA „Podravka“, gospođom Katarinom Budaj i gospodinom Dragutinom Dolencom. Na interaktivan način, učenici su se upoznali kako se postepeno razvija ovisnost o alkoholu i koje posljedice i bolesti proizlaze iz prekomjernog uzimanja alkohola. Učenicima su tom prilikom podijeljeni letci koje je pripremio Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije. Učenici osmih razreda su na satovima razrednog odjela saznali na koji način su povezane bolesti oka sa pušenjem. O toj temi im je govorila doktorica Jasna Pavičić-Astaloš, zaposlena u OB „Dr.Tomislav Bardek“ na očnom odjelu, ali koja aktivno djeluje i u Udruzi za trajnu edukaciju i razvoj hrvatske oftalmologije HORUS. Roditelji naših osmaša su prisustvovali predavanju gospodina Igora Bukovčan, voditelja Grupe za suzbijanje kriminaliteta droga,  Policijske uprave Koprivničko-križevačke. Tema predavanja bila je prevencija zlouporabe droga kod djece i mladih, a roditelji su upoznati s vrstama droga te rizicima i štetnim posljedicama za zdravlje. Isto predavanje gospodin Bukovčan održao je i na sastanku Vijeća roditelja pa će predstavnici roditelja zaključke predavanja prenijeti drugim roditeljima na svojim roditeljskim sastancima.

Sadržaje na temu prevencije ovisnosti provodimo kontinuirano tijekom cijele školske godine jer vjerujemo u prevenciju i držimo se poznate rečenice „bolje spriječiti nego liječiti“.

Dijana Lukačić,

prof. socijalna pedagoginja