« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2036813
Gledali smo Jaltu, Jaltu
Autor: Snježana Mihočka, 12. 2. 2015.

U četvrtak 22. siječnja 2015. učenici osmih razreda Osnovne škole „Đuro Ester“ u pratnji svojih razrednika i predmetnih učitelja posjetili su glavni grad Republike Hrvatske, Zagreb kako bi pogledali jedan od najboljih hrvatskih mjuzikala Jaltu, Jaltu u Zagrebačkom gradskom kazalištu Komedija. Libreto predstave napisao je Milan Grgić, dramaturški ga obradio Vlado Štefančić dok je autor glazbe Alfi Kabiljo.

Radnja mjuzikla odvija se u veljači 1945. na Jalti u Ukrajini. Prati susret Velike trojice - Staljina, Churchilla i Roosevelta koji su se sastali na Jalti kako bi podijelili svijet. S njima su došli i njihovi sobari: Rus Griša, Englez Stanley i Amerikanac Larry. Između likova je vidljiva stalna napetost i nepovjerenje koje pokušava obuzdati domaćica Nina Filipovna. Nakon niza zapleta, komičnih situacija i dogovora o Zelenoj livadi, mjestu koje ne pripada nikome, izriče se želja da cijeli svijet bude jedna velika zelena livada u kojoj nema ratova i zlobe.

U glavnim su ulogama tri Velika sobara, domaćica Nina Filipovna, tadašnji svjetski vođe te djevojke Udarničke škole. Pozornica je predstavljala vrlo raskošnu vilu Aramovski s odlično odabranim dekorom i rekvizitima. Osvjetljenje je pratilo događaje na pozornici dok je kostimografija vjerno prikazala zemlje iz kojih dolaze glavni junaci. Jalta, Jalta je obilovala glazbenim točkama koje su izvedene uživo pa su radnju učinile još zabavnijom i boljom, osobito finalna pjesma Neka cijeli ovaj svijet.

Upravo će mi to i najviše ostati u sjećanju – ta povezanost glume i glazbe. Ovaj nevjerojatan mjuzikl omogućio je doživljaj prave, svevremenske umjetnosti i odlične zabave.

Lana Varga, 8.c