« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2035416
ŽSV učitelja i nastavnika geografije i biologije
Autor: Đurđica Lucek, 13. 4. 2014.

Učitelji i nastavnici geografije i biologije naše županije stručno su se usavršavali na  prostoru NP Brijuni i grada Pule.

Kako bi stekli nova znanja, učitelji i nastavnici geografije i biologije u okviru svojih županijskih stručnih vijeća organizirali su terenski stručni skup. Stigavši u Fažanu, prevezli su se brodom na Veli Brijun, najveći otok arhipelaga te ga obišli vlakom i pješice. Razgledali su Brijunski mediteranski vrt, maslinu iz 4. stoljeća, drvored iz 1905. godine, safari park, rimsku rezidencijalnu vilu u zaljevu Verige iz 1. stoljeća, prirodoslovnu zbirku i foto izložbu " Tito na Brijunima", crkvicu sv. Germana iz 15. stoljeća s izložbom kopija fresaka i glagoljskih pisanih spomenika i niz drugih prirodnih i graditeljskih vrednota NP Brijuni.
             Slijedila je vožnja do Pule, šetnja gradom  i razgled poznate Arene i podrumskih prostorija s arheološkim ostacima i zanimljivom kartom Peutingerianom.
             Osim terenskog razgleda, učitelji su stjecali nova znanja ili obnavljali stara i kroz predavanja svojih kolegica i kolega. Tako je učiteljica Nada Rogožar održala zanimljiv osvrt o turističkim obilježjima poluotoka Istre, učiteljica Jasminka Fanuko - Polančec je pripremila prikaz Rijeke, nastavnik Zoran Pintarić pobliže nas je upoznao s obilježjima gradova  Fažane i Pule, dok smo, zahvaljujući učiteljima Ana Mariji Bobovčan i Miroslavu Kaniseku, proširili znanja o flori i fauni istarskog kopna i mora.

Voditeljica ŽSV geografa
Dubravka Vajdić, učitelj savjetnik