« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038179
LiDraNO 2024.
Autor: Snježana Mihočka, 29. 4. 2024.

Državna Smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva LiDraNo za učenike osnovnih škola po prvi puta održala se u Vinkovcima od 22. do 24. travnja 2024. Smotra je okupila oko 310 učenika i 126 mentora iz svih krajeva Republike Hrvatske. To  je doživljaj pisane hrvatske riječi iz pera učenika među kojima se sigurno kriju budući spisatelji, spisateljice, književnici ili književnice ali i kreativnost učenika koji njeguju dramski izričaj.

Svečano otvorenje za sudionike  osnovnih škola održano je u Gradskom kazalištu Joza Ivakić.  Tijekom tri dana održavali su se okrugli stolovi i radionice za literarne radove, radijske emisije, školske listove i samostalne novinarske radove, pojedinačne i skupne scenske nastupe. To je bila prigoda  upoznati najtalentiranije učenike osnovnih škola u književnom, novinarskom i scenskom izričaju.

Na ovogodišnjem LiDraNu sudjelovale su tri učenice naše škole.

Laura Čer nastupala je s monologom Na putu do škole nastalom prema priči Sanje Lovrenčić, Maša Kresojević s literarnim radom Keksograd ili kako napisati dobru priču te Marija Petrović s novinarskim radom naslova Oblak nije uvijek zelen. Mašu Kresojević i Mariju Petrović pripremila je knjižničarka Nikolina Sabolić, a Lauru Čer, učiteljica Maja Sinjeri. Sve tri učenice pohvaljene su za svoj rad.

Literarni rad Maše Kresojević možete pročitati u digitalnom školskom listu Leteći razred putem poveznice:

Novinarski rad Marije Petrović možete pročitati u digitalnom školskom listu Leteći razred putem poveznice:

Mjesta na kojima je bila najveća frekvencija djece bila je Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci te Gradsko kazalište Joza Ivakić. U kazalištu smo pogledali  prekrasne samostalne i grupne scenske nastupe. Bila je to odlična prilika za učenje, stjecanje novih iskustava i poznanstava. Iz svakog se pojedinačnog ili grupnog scenskog nastupa moglo vidjeti mnogo rada, truda ali i dječjeg veselja, igre i pozitivne atmosfere koja nas je sve obavijala poput nevidljive koprene. Na licima djece i odraslih uočljiv je bio osmijeh i dobro raspoloženje.

S ovogodišnjeg LiDraNa vratili smo se s pregršt novih ideja, visoke motivacije za dalji rad i odličnog raspoloženja.

Maja Sinjeri